Hlavní obsah
Boeing 737 MAX přistává po testovacím letu v Seattlu Foto: Karen Ducey, Reuters

WTO povolila Bruselu uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu

Světová obchodní organizace (WTO) pondělí oficiálně povolila Evropské unii (EU) uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě čtyř miliard dolarů (zhruba 92 miliard Kč) ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Podle agentury Bloomberg se však neočekává, že tato cla budou zavedena před prezidentskými volbami 3. listopadu.

Boeing 737 MAX přistává po testovacím letu v Seattlu Foto: Karen Ducey, Reuters
WTO povolila Bruselu uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu

USA již dříve uvalily cla na evropské zboží kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus.

Uvalení cel ze strany EU před dvěma týdny odsouhlasil arbitrážní orgán WTO. Na pondělním zasedání pak cla definitivně schválil Orgán pro řešení sporů. Americký delegát u WTO vyzval EU, aby cla nezaváděla, protože stát Washington už nezákonnou podporu firmy Boeing ukončil.

Varoval také, že uvalení cel by si vynutilo reakci ze strany USA. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa podle delegáta preferuje řešení sporu kolem subvencování výroby letadel prostřednictvím dohody.

„Evropská komise (EK) připravuje odvetná opatření (schválená WTO) v úzké spolupráci s členskými státy,” uvedl místopředseda EK Valdis Dombrovskis, který byl tento měsíc oficiálně jmenován obchodním komisařem EU. Dodal, že s Washingtonem stále jedná o tom, jak spory kolem subvencování letadel vyřešit.

„V případě absence dohody bude EU připravena podniknout kroky v souladu s rozhodnutím WTO,” prohlásil.

EU už dříve sestavila seznam amerických produktů, které by se mohly stát terčem nových cel. Jsou na něm například letadla, vína, lihoviny, mražené ryby, traktory a další výrobky.

Spory mezi USA a EU ohledně subvencování výroby letadel se táhnou už 16 let. WTO loni v říjnu povolila Spojeným státům jako odvetu za subvencování evropských letadel Airbus uvalit cla na zboží z Evropské unie v objemu až 7,5 miliardy dolarů ročně.

Washington pak zavedl desetiprocentní clo na evropská letadla a 25procentní clo na další zboží, například na francouzská vína, skotskou a irskou whisky nebo na sýry. Letos pak clo na letadla Spojené státy zvýšily na 15 procent.

Dombrovskis tento měsíc vyzval Američany k odstranění cel. „Pokud USA svá cla neodstraní, nebudeme mít jinou možnost, než zavést vlastní cla,” řekl v rozhovoru s listem Financial Times.

USA a EU se navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letecké techniky Airbus a Boeing od roku 2004. WTO při řešení těchto sporů zjistila, že obě strany v rozporu s pravidly organizace poskytují svým výrobcům letadel finanční podporu, a to s cílem zajistit jim výhodnější pozici na trhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků