Hlavní obsah
Elektrárna v Opatovicích nad Labem. Foto: Hana Počtová

Výroba elektřiny byla kvůli covidu nejnižší za 18 let, spotřeba domácností naopak rekordní

Výroba elektřiny v Česku byla loni nejnižší za 18 let. Činila 81,4 terawatthodiny (TWh), meziročně o 6,4 procenta méně a nejméně od roku 2002. Pětiletého minima pak v loňském roce dosáhla celková spotřeba elektřiny, která se meziročně snížila o 3,5 procenta na 71,4 TWh. Ve čtvrtek to oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ). Důvodem podle ERÚ byly dopady pandemie koronaviru.

Elektrárna v Opatovicích nad Labem. Foto: Hana Počtová
Výroba elektřiny byla kvůli covidu nejnižší za 18 let, spotřeba domácností naopak rekordní

Úřad upozornil, že ne všichni ale elektřiny spotřebovali méně – v případě domácností nastal naopak podstatný meziroční nárůst o 4,7 procenta.

„Domácnosti si dokonce připsaly rekordní výši spotřeby za více než dvě dekády, vyšší hodnoty naposledy dosáhly v roce 1996. Nicméně na celkové spotřebě se domácnosti podílejí pouze jednou pětinou, obecný trend proto nemohly zvrátit,” konstatoval předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Úřad uvedl, že kromě domácností se loni propadly prakticky veškeré typy odběrů. „Podnikatelé na hladině nízkého napětí spotřebovali elektřiny meziročně o 2,9 procenta méně a nejméně za posledních šest let, na hladině vysokého napětí o 7,6 procenta méně a nejméně za posledních 11 let a na hladině velmi vysokého napětí o 6,6 procenta méně a nejméně za posledních pět let,” řekl mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Úřad dále uvedl, že celková spotřeba plynu na území Česka proti tomu loni meziročně stoupla o 1,5 procenta na 8,7 miliardy metrů krychlových.

Spotřeba plynu přitom rostla nejenom navzdory pandemii, ale i přes vyšší venkovní teploty, které za celý rok dosáhly průměrně 9,3 stupně Celsia, což je o 0,8 stupně nad dlouhodobým teplotním normálem, upozornil ERÚ. K největšímu meziročnímu navýšení spotřeby o 8,7 procenta, podle něj došlo ve čtvrtém čtvrtletí.

Největším odběratelem plynu podle ERÚ i nadále zůstává Ústecký kraj. Leží v něm paroplynová elektrárna Počerady polostátní společnosti ČEZ. Pokud by se pominul objem plynu využívaného pro výrobu elektřiny, potom by byl jeho největším odběratelem Středočeský kraj, uvedl úřad.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků