Hlavní obsah
Kudy do Česka teče ropa Foto: Mapy.cz

Vyčištění špinavé ruské ropy je logistická noční můra, píše Bloomberg

Dostat miliony barelů špinavé ruské ropy z ropovodu je nebývale náročná logistická operace, na které teď pracují východoevropské státy. Napsala to agentura Bloomberg.

Kudy do Česka teče ropa Foto: Mapy.cz
Vyčištění špinavé ruské ropy je logistická noční můra, píše Bloomberg

Ruská ropa byla v posledních dnech znečištěná organickým chloridem, jehož vysoké množství může poškodit rafinerie. Dovoz proto už zastavily také Polsko, Německo, Bělorusko a Slovensko. Česko má vyřešené zásobování zhruba na měsíc. Rusko před několika dny oznámilo, že na hranice s Běloruskem dorazila první čistá ropa.

Rozsáhlé řešení bude zahrnovat pomalé přidávání znečištěné ropy do dodávek čisté suroviny, aby se rozředila kontaminace, a tisíce železničních vozů, které budou přesouvat ropu na jiná místa v Rusku.

Kromě uvolnění strategických rezerv ropy pak také bude pravděpodobně nutné dopravit ropu z jiných částí světa, aby bylo možné udržet rafinerie v činnosti.

„To představuje obrovský logistický problém,” řekl agentuře Bloomberg Haines. „Jde o jeden z největších ropovodů, který vede do Evropy. Může tam být mezi 20 a 50 miliony barelů této ropy, odhadujeme to na asi 30 milionů.”

Odhaduje se, že část kontaminované ropy může obsahovat až několik stovek částic na jeden milion (ppm) organického chloridu, který je korozní a může poškodit jak potrubí ropovodu, tak rafinerie. Transněfť, který provozuje ropovod Družba, má limit deset ppm a normální úroveň se pohybuje mezi jednou až třemi ppm, uvedl Haines.

Současně ruská železniční společnost pomáhá odvést část ropy z Běloruska vlakem. Nicméně podle analytičky Facts Global Energy Dory Polgarové železnice nemá dostatek vozů, které by byly schopné odvézt dostatek ropy z ropovodu. Bude tak zřejmě nutné obrátit tok v ropovodu, aby se část toku vyčistila.

„Kapacita železnice je omezená,” uvedla Polgarová.

Vlády jednotlivých zemí, které jsou odběrateli ruské ropy, také uvolňují strategické rezervy, aby jejich rafinerie měly náhradu za kontaminovanou ropu.

I přes uvolnění těchto zásob však budou rafinerie nucené získat ropu také z jiných zdrojů, zvlášť po moři. Vzhledem k tomu, že některé státy se domnívají, že vyčištění může trvat měsíce, může být v ohrožení ruský vývoz i činnost evropských rafinerií, varuje konzultační firma JBC Energy.

„Musíte kontaminovanou ropu buď dostat do skladu, aby odkapávala do vaší rafinerie, nebo, pokud nemáte skladovací prostory, ji odvézt,” dodal analytik Wood Mackenzie Jonathan Leitch.

„Můžete dostat dostatek ropy do rafinerie, abyste ji udrželi v chodu?” ptá se s tím, že jde o logistický problém pro rafinerie. „Ale pracují na tom, aby to vyřešily,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků