Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Vrátí se do Česka marmeláda? Hamé o to žádá Brusel

Hamé se snaží o výjimku z evropské legislativy, jež by Česku umožnila návrat k tradičnímu pojmenování „marmeláda“. Od roku 2004 se totiž v zemích EU smějí jako marmeláda označovat pouze výrobky obsahující nejméně 20 % citrusového ovoce.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Vrátí se do Česka marmeláda? Hamé o to žádá Brusel

Brusel tak převzal britskou definici. V ČR je ale výraz marmeláda zažitý pro různé typy ovocných směsí, například z jahod či meruněk.

„V současné době naše žádost čeká v Bruselu na projednání a pevně věříme, že marmeládu vrátíme našim spotřebitelům,“ uvedl generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

Přidá se více cukru

Ministerstvo zemědělství ČR připravuje novelizaci vyhlášky, která se týká tohoto sortimentu potravin. Hlavní změnou má být zvýšení podílu sušiny, kterou by džemy i další tzv. ovocné pomazánky měly obsahovat.

Lidé z branže nicméně očekávají, že i po novelizaci vyhlášky výrobci, než aby zvýšili obsah ovocné složky, zvýší spíše podíl cukru v těchto výrobcích. Důvod je zřejmý: jejich cena se nezvedne o tolik.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků