Hlavní obsah
O výstavbu ocelárny v Saúdské Arábii Vítkovice usilovaly pět let. Ilustrační snímek Foto: vitkovice.cz

Vítkovice Machinery dodá Saúdům ocelárnu za miliardy

Skupina Vítkovice Machinery Group dodá kompletní ocelárnu do Saúdské Arábie. Hodnota zakázky může podle generálního ředitele společnosti Vítkovice Holding Jana Světlíka dosáhnout až devíti miliard korun.

O výstavbu ocelárny v Saúdské Arábii Vítkovice usilovaly pět let. Ilustrační snímek Foto: vitkovice.cz
Vítkovice Machinery dodá Saúdům ocelárnu za miliardy

Mluvčí firmy Eva Kijonková uvedla, že vítkovická strojírenská skupina bude zodpovědná za dodávku kompletní nové ocelárny, včetně sekundární technologie a zařízení nepřetržitého odlévání oceli.

Celková hodnota projektu podle mluvčí dosahuje 1,2 miliardy dolarů (28,8 miliardy korun). Vítkovice by měly získat zhruba 5,5 miliardy korun, zakázka se ale ještě může rozrůst o další 3,5 miliardy Kč.

"Je to obrovský projekt a zřejmě největší zapojení české strojírenské firmy do budování nových výrobních kapacit v Saúdské Arábii," uvedl Světlík.

Kijonková dodala, že saúdskoarabský trh vítkovickou skupinu zajímá dlouhodobě. O výstavbu ocelárny usilovala pět let. Nositelem zakázky bude společnost Vítkovice Heavy Machinery. Ta patří k tahounům největší české strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group.

Firma dodává těžké ocelové díly nebo konstrukce do různých průmyslových odvětví. Má zhruba 1200 zaměstnanců a podle předběžných výsledků se z předloňské ztráty 45 miliónů korun dostala loni do zisku 90 miliónů korun.

Celá skupina má více než 8000 zaměstnanců. Tvoří ji firmy s ročním obratem přes 25 miliard korun. V roce 2014 měla skupina konsolidovaný zisk 479 miliónů korun. Hlavním vlastníkem skupiny je Jan Světlík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků