Hlavní obsah

Věřitelé ČSA, které jsou v úpadku, souhlasili s reorganizací společnosti

Uznaní věřitelé ČSA, které jsou v úpadku, na dnešní neveřejné schůzce souhlasili s reorganizací společnosti. ČTK to řekl mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig, následně informaci potvrdila i skupina Smartwings Group, do níž ČSA patří.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ilustrační foto

Článek

Reorganizace by podle společnosti měla vést k záchraně aerolinek, její plán by měly sestavit mateřské Smartwings. Insolvenční soud dnes uznal pohledávky věřitelů vůči ČSA za více než 821 milionů korun, nejde však zatím o konečnou částku. ČSA při vlastním návrhu na insolvenci uváděla dluhy za 1,8 miliardy korun.

ČSA jsou v úpadku od března, jejich provoz ale nadále pokračuje. Firma deklarovala plán na reorganizaci s cílem své záchrany. Už dříve jej podpořila i mateřská společnost Smartwings, která rovněž patří mezi věřitele firmy.

Smartwings podaly u insolvenčního soudu návrh na soudní reorganizaci ČSA

Ekonomika

„Návrh na reorganizaci byl podán s cílem nalézt optimální řešení složité finanční situace, do níž se ČSA dostaly v důsledku celosvětové krize odvětví letecké dopravy z důvodu šíření nemoci covid–19. Dnes byl dosažen další významný milník v procesu záchrany společnosti a zajištění jejího dalšího rozvoje," uvedla dnes Smartwings Group v prohlášení.

Přes 800 milionů dluhů

Insolvenční soud v pondělí přezkoumával pohledávky za 935 milionů korun. Po přezkumu nakonec uznal dluhy za více než 821 milionů korun. Většina z nich je v současnosti vedena jako nezajištěné. Soud upozornil na to, že šlo zatím jen o část dluhů, další věřitelé se totiž do řízení dál postupně přihlašují.

Insolvenčním správcem soud v březnu pověřil karvinskou firmu Inskol, kterou v řízení zastupuje Michael Šefčík. Společnost soudu předložila zpracovaný seznam všech přihlášených věřitelů a také soupis veškerého majetku ČSA. Zároveň firma jednala s dlužníky letecké společnosti.

Aerolinky plánují lety z Česka do 74 destinací

Ekonomika

ČSA zasáhly dopady epidemie koronaviru, během krize dopravce musel zrušit velké množství spojů. Kvůli ztrátám už během loňského roku propustil kolem 300 pracovníků. V únoru pak firma oznámila úřadu práce záměr propustit až všech 430 zaměstnanců. ČSA v této souvislosti upozornily na to, že jde o jeden z kroků v připravované reorganizaci, a záměr tak nemusí znamenat propuštění všech.

Reklama

Výběr článků

Načítám