Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Ve Spojených státech roste propast mezi bohatými a chudými

Propast mezi bohatými a chudými Američany je nyní největší za posledních 25 let, kdy se ve Spojených státech tento problém sleduje. Nedávná hospodářská krize rozdíly v nebývalé míře prohloubila a smazala tak dosavadní pokusy o pozdvižení životní úrovně chudých.

Foto: Profimedia.cz
Ve Spojených státech roste propast mezi bohatými a chudými

Bílí Američané jsou nyní v průměru dvacetkrát majetnější než Afroameričané a osmnáctkrát ve srovnání s hispánským obyvatelstvem. Průměrné bohatství bělošské americké domácnosti v údajích z roku 2009 se odhaduje na 113 149 dolarů (1,9 miliónu korun), zatímco v případě černošské domácnosti je to 5677 dolarů (96 000 korun) a hispánské 6325 dolarů (106 000 korun).

Ukazuje se, že hospodářská krize postihla hlavně mladé černošské a hispánské rodiny, které se během posledních deseti let zadlužily při řešení bytové situace, zatímco bělošské domácnosti vydělávaly na výnosech z cenných papírů. Experti se navíc obávají, že majetkové rozdíly se v příštích letech budou spíš zvyšovat.

Majetkové poměry hispánského obyvatelstva USA se v letech 2005 až 2009 zhoršily o 66 procent, vyplývá z analýzy statistických dat. Mezi černošským obyvatelstvem, které je postiženo víc než šestnáctiprocentní nezaměstnaností, byl propad majetkových poměrů více než padesátiprocentní, mezi bělochy jen šestnáctiprocentní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků