Hlavní obsah

Vatikánu hrozí za čtyři roky bankrot, tvrdí italský novinář v knize

Papež František se potýká s těžkou finanční krizí v církevním státě, kterému možná už za čtyři roky bude reálně hrozit bankrot. Ve své nové knize nazvané Giudizio Universale (Poslední soud) to tvrdí italský investigativní novinář Gianluigi Nuzzi.

Foto: Pool, Reuters

Papež František

Článek

Kniha vyšla v nakladatelství Chiarelettere v pondělí. Řada italských médií přinesla výňatky. Vatikán se k obsahu vyjádřil v úterý. Podle něj jsou Nuzziho závěry nesprávné.

Papež František se už od nástupu do čela katolické církve snaží prosadit reformy, které by vedly k transparentnějšímu hospodaření. Zatím se mu to ale nedaří.

Schodek 1,1 miliardy korun

„Františkovy reformy vatikánských financí nedostačují, je to jako byste chtěli zastavit silné krvácení náplastí,” píše Nuzzi. Vinu za to podle něj nesou zejména vysocí církevní hodnostáři, kteří prý změny sabotují.

Léčebné konopí dostalo zelenou od anglikánské církve

Ekonomika

Podle novináře schodek vatikánských financí loni činil 44 milionů eur (1,1 miliardy korun), o rok předtím to bylo 32 milionů eur.

Může za to prý zejména zvyšování výdajů, které se vymklo kontrole, a zároveň podstatné snížení příjmů. Jejich důležitou součástí jsou finanční příspěvky katolíků z celého světa, kterým se říká Svatopetrský haléř.

Zatímco v roce 2006 tímto způsobem do Vatikánu připutovalo 101 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun), loni to bylo už jen 51 milionů (1,3 miliardy korun).

Nehospodárná správa majetku

Nuzzi dále upozornil na nehospodárnost při správě majetku. Vatikán vlastní 4421 nemovitostí v hodnotě 2,7 miliardy eur, 800 z nich je ale nevyužívaných. Zbytek je pronajímán buď zdarma, nebo hluboko pod tržní cenou.

Papež převzal symbolický šek za své vydražené lamborghini

Koktejl

Hospodaření církevního státu zatěžují i deficity fondů určených na výplatu penzí a úhradu nákladů za zdravotní péči. Za zaměstnance pak podle Nuzziho Vatikán loni utratil 140 milionů eur, což je o dva miliony více než v předchozím roce. Jen oddělení komunikace podle novináře nyní platí 563 lidí.

Arcibiskup Nunzio Galantino, šéf Správy majetku apoštolského sídla (APSA), katolickému listu Avvenire řekl, že Vatikánu rozhodně nebezpečí bankrotu nehrozí, církevní stát ale podle něj pracuje na tom, aby zachoval finanční rovnováhu. „Musíme omezit výdaje, jako se to děje v každé dobré rodině nebo seriózním státě,” uvedl Galantino.

Tisíce nezveřejněných dokumentů

Niuzzi své závěry vyvozuje z několika tisíc dosud nezveřejněných dokumentů a z rozhovorů s představiteli Vatikánu, které podle něj vypovídají o klientelistických sítích, klesajících příjmech a netransparentních obchodech.

Gianluigi Nuzzi se zaměřuje na skandály uvnitř církevního státu dlouhodobě, nejvíce se zviditelnil po propuknutí kauzy zvané Vatileaks 2.

Ta se rozhořela v roce 2016, když Nuzzi a jeho kolega Emiliano Fittipaldi vydali knihy o plýtvání, zneužívání peněz a nadměrných výdajích vatikánských úředníků.

Reklama

Související články

Cena jízdenky v Polsku zahrne i zpověď

Značný vliv katolické církve na každodenní život v Polsku je znát na každém kroku od státních úřadů a veřejnoprávních médií přes školy, nemocnice až po armádu...

Papež v Maroku ocenil islám bez extremismu

O náboženské toleranci a islámu bez radikálních projevů hovořil v sobotu papež František s marockým králem Muhammadem VI. Svatý otec ocenil to, že se Maroku...

Německá církev zažívá exodus věřících

Počet lidí, kteří v loňském roce opustili v Německu katolickou církev, výrazně vzrostl. Řady katolíků opustilo 216 078 osob, oznámila Německá biskupská...

Výběr článků

Načítám