Hlavní obsah
V Benátkách je na prodej 18 paláců. Foto: Profimedia.cz

V Itálii jsou na prodej historické paláce i hrady

Italská města i vláda začínají kvůli hospodářské krizi a vysokým dluhům uvažovat, jak přijít k majetku. Vláda rozhodla nabídnout k prodeji nemovitosti, které by nikdy dříve zřejmě nedala z ruky - historické paláce a dokonce hrady. Uvedl to list Wall Street Journal.

V Benátkách je na prodej 18 paláců. Foto: Profimedia.cz
V Itálii jsou na prodej historické paláce i hrady

K mání je tak 350 nemovitostí, za něž by vláda ráda získala až 1,5 miliardy eur, což je v přepočtu asi 37,5 miliardy korun. Většinu z nich úřady vlastní, ale už je nepoužívají.

Mezi historické skvosty, které čekají na nového majitele je například hrad z roku 1270 v městečku Soriano nel Cimino v regionu Lazio. Postavil ho papež a později sloužil jako vězení. K mání jsou také bývalá kasárna v Boloni, která využívalo ministerstvo obrany.

Paláce nabízejí i Benátky

Domy jsou k mání i v jednom z nejbohatších měst v historii Itálie - Benátkách. Na prodej je celkem 18 paláců omývaných mořem. Jedním z nich je někdejší sídlo soudu - dům z 18. století.

V Miláně je ke koupi více než sto budov, mezi nimi i palác na lukrativní adrese ve čtvrti spojované se světem módy. Město za něho chce 31 miliónů eur.

Různé italské úřady vlastní málo využívané nebo přebytečné nemovitosti v hodnotě 42 miliard eur, tvrdí Edoardo Reviglio, hlavní ekonom banky Cassa Depositi e Prestiti. Prodat aspoň část z nich by představovalo rychlý způsob, jak přidat trochu peněz do prázdných veřejných pokladen, píše Wall Street Journal.

Nelze ale očekávat, že nabídky přitáhnou velké množství zájemců. Mnoho investorů zařadilo Itálii vedle Španělska a Řecka na seznam rizikových zemí. Noví majitelé by se také museli potýkat s neblaze proslulou italskou byrokracií, opravami nemovitostí a sháněním nájemců v době ekonomické krize.

Itálie není jedinou evropskou zemí, která se během krize pokouší prodávat nemovitosti, připomíná Wall Street Journal. Řecká vláda loni plánovala prodat majetek v hodnotě okolo 30 miliard eur, včetně bývalého aténského mezinárodního letiště. Nicméně před červnovými volbami byl prodej pozastaven a od té doby se na tom podle listu nic nezměnilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků