Hlavní obsah

V červenci zdraží plyn, tvrdý alkohol se bude kolkovat

První prázdninový den bude pro obyvatele Česka znamenat řadu změn. Plyn pro domácnosti zdraží v průměru o 4,3 procenta, výrobci a dovozci lihu a alkoholu budou muset kolkovat láhve a živnostníci budou muset povinně vydávat účty při nákupech nad 50 korun.

V červenci zdraží plyn, tvrdý alkohol se bude kolkovat

Cena plynu pro konečné odběratele roste kvůli tomu, že společnost RWE zdražila plyn distribučním společnostem o 7,1 procenta. Poptávka po surovinách včetně plynu je vysoká všude ve světě, což je hlavní důvod zdražení.

Energetický regulační úřad mění ceny plynu každé tři měsíce. V lednu jeho cena většinou roste, protože poptávka je kvůli zimní sezóně vyšší, v dubnu pak klesá. Letos se v lednu ceny plynu zvýšily o 1,5 procenta, v dubnu klesly o 2,3 procenta.

Vyšší ceny plynu jsou určující pouze pro domácnosti, které mají odběratele stanovaného, velkoodběratelé si už mohou vybrat, který dodavatel plynu jim více vyhovuje.

Jak zdraží plyn pro domácnosti u jednotlivých distribučních společností (v%)
oblastzdražení
Jižní Morava 4,45
Východní Čechy 4,34
Praha 4,32
Severní Morava 4,31
Střední Čechy  4,30
Jižní Čechy 4,29
Severní Čechy 4,22
Západní Čechy 4,06
zdroj: ERÚ

Kolky na každé láhvi

Červenec bude znamenat starosti navíc i pro výrobce a prodejce lihu. V pátek musí celníkům odevzdat seznam lahví a lihem, které mají ve skladech. Ty dále vyrobené už musí označit kolkem.

Vláda si od nového zákona slibuje omezení obchodu a nelegálním alkoholem. Likérky nesouhlasí, podle nich půjde kolky falšovat nebo získávat ty pravé nelegálně.

Páskami se budou muset značit láhve či plechovky s lihem o objemu větším než 0,2 litru. Kolkované výrobky se tak kromě potravin budou prodávat například i v lékárnách.

Povinný účet nad 50 korun

Sice nechtěně, ale přece jen začne platit pro všechny živnostníky povinnost vydávat za každý nákup nad 50 korun účtenku, kde budou rozepsány všechny položky. Povinnost tak platí např. pro stánky se zeleninou, pro rychlá občerstvení či restaurace.

Ve stejný den, kdy povinnost začne platit, tedy v pátek, bude Sněmovna hlasovat o jejím zrušení. Mnoho zákonodárců tvrdí, že nařízení se "omylem" dostalo do živnostenského zákona při schvalování registračních pokladen. Prosadili ho tam poslanci rozpočtového výboru a poslanci jen "nevědomě" odhlasovali. ODS se nyní zasazuje o jeho zrušení. Podporuje to i ministr průmyslu Milan Urban.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků