Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Thomas White, Reuters

USA a Čína se dohodly. Odložíme cla, oznámil Trump

USA a Čína učinily podstatný pokrok v jednání o obchodní dohodě, USA odloží cla, která měla vstoupit v platnost příští týden, oznámil v pátek americký prezident Donald Trump. Už dříve o uzavření částečné dohody informovala agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Ilustrační foto Foto: Thomas White, Reuters
USA a Čína se dohodly. Odložíme cla, oznámil Trump

Obě země dokončily první fázi dohody, která pokrývá nákup zemědělských produktů, měnovou problematiku a některé aspekty ochrany duševního vlastnictví. USA proto pozastaví navýšení cel na čínský dovoz, které mělo vstoupit v platnost příští týden v úterý. O clech, která mají začít platit v prosinci, zatím Trump nerozhodl, uvedly agentury AP a Reuters.

Trump novinářům řekl, že obě strany jsou blízko konce obchodní války, i když je potřeba ještě dále jednat, a páteční dohodu označil za první fázi širší dohody. Naznačil, že novou dohodu by mohl podepsat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na listopadovém summitu v Chile.

Zatím by měla pozastavit plánované zvýšení amerických cel od 15. října a mohla by také odložit nebo zrušit cla, která mají vstoupit v platnost v polovině prosince. Taková dohoda bude znamenat první průlom v 18 měsíců trvající obchodní válce, která poškozuje ekonomiky obou národů. Válka navíc rozbouřila finanční trhy a zpomalila globální ekonomický růst.

Částečná dohoda vyřeší některé krátkodobé problémy, některé nejožehavější sporné body však zůstanou nevyřešené. Cílem USA je hlavně vyřešit údajné krádeže duševního vlastnictví Čínou, nucené transfery technologií a čínské dotace pro průmyslové podniky. Částečná dohoda by však tyto položky řešit neměla.

Trump už dříve v pátek na twitteru uvedl, že za dva dny jednání obchodních delegací z Číny a USA se staly „dobré věci” a pokud země dojednají dohodu, bude ji moci podepsat bez zdlouhavého procesu schvalování v Kongresu.

Ministr financí Steven Mnuchin v pátek označil dvoudenní jednání mezi USA a Čínou za produktivní. Nic bližšího však neuvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků