Hlavní obsah
Aktivisté vylezli na vrchol rypadla v lomu Bílina na Mostecku. Foto: Klimakemp, ČTK

Těžaři budou po protestu ekologů v Bílině vymáhat škodu 700 tisíc

Severočeské doly vyčíslily škodu způsobenou zastavením provozu v dole Bílina při nedávném pochodu ekologických aktivistů na 700 tisíc korun. Budou ji vymáhat, řekl ve čtvrtek mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

Aktivisté vylezli na vrchol rypadla v lomu Bílina na Mostecku. Foto: Klimakemp, ČTK
Těžaři budou po protestu ekologů v Bílině vymáhat škodu 700 tisíc

Aktivisté na konci června protestovali proti těžbě fosilních paliv, někteří neoprávněně vnikli do dolu a další obsadili rypadlo. Přímé škody na majetku společnosti podle Kopeckého nevznikly, nemajetková škoda vznikla zastavením provozu.

Policie zasáhla proti aktivistům

Foto: Vojtěch Hájek, ČTK

Poslední červnový den obsadilo 16 účastníků klimatického kempu kolem 5:00 vrchol rypadla v lomu Bílina, kde vydrželi až do večera. Provoz kvůli tomu stál 12 hodin. Kromě toho při ohlášeném pochodu několik desítek aktivistů uhnulo z vymezené trasy a vniklo do dolu.

Policie zajistila 234 aktivistů, které podezřívá z přestupku.

Foto: Vojtěch Hájek, ČTK

Při protestu zasahovalo několik desítek policistů. Právě oni podle Severočeských dolů zabránili nejen případným rozsáhlým škodám na majetku společnosti, ale pomohli ochránit i životy a zdraví, a to jak zaměstnanců, tak demonstrujících aktivistů.

Celkem 130 lidí je v souvislosti s protestem podezřelých z přestupku proti veřejnému pořádku a neuposlechnutí výzvy policie a dalších 150 lidí je podezřelých z přestupku neuposlechnutí výzvy policie a z neoprávněného vniknutí do důlního díla. Přestupky budou místní obecní úřady a obvodní báňský úřad řešit nejen s účastníky z Česka, ale také s Němci či Brity a s dalšími cizinci.

Několik set aktivistů protestovalo u povrchového dolu Bílina na Mostecku proti těžbě fosilních paliv.

Foto: Radka Fialová, ČTK

Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už loni při prvním ročníku klimakempu. Tehdy Severočeské doly musely kvůli protestu na několik hodin zastavit těžbu skrývkových hornin. Škoda ale společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků