Hlavní obsah
Poslední rekordy v měsíční výrobě Temelína Foto: David Ryneš, Novinky

Temelín vyrobil v říjnu nejvíc elektřiny

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v říjnu letošního roku nejvíce elektřiny za svou historii. Dosáhla 1,627 miliardy kilowatthodin (kWh), což by jihočeským domácnostem vystačilo téměř na rok a půl. Právo o tom v úterý informoval mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Poslední rekordy v měsíční výrobě Temelína Foto: David Ryneš, Novinky
Temelín vyrobil v říjnu nejvíc elektřiny

K rekordnímu výsledku pomohla modernizace turbíny druhého bloku, plynulý provoz celé elektrárny, ale i kalendář. Říjen má totiž 31 dní, navíc neděle 25. října byla díky přechodu na zimní čas o hodinu delší.

Nové rotory přinesou o dvě procenta vyšší výkon druhého bloku.

Foto: Václav Brom

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

K nejvyšší výrobě za dosavadních 179 měsíců provozu došlo symbolicky v říjnu, kdy si Temelín připomněl patnáct let od startu reaktoru. Na poněkud nepovedené září tak navázal úspěšný říjen.

„Rozhodně to není důvod k oslavám. Naším úkolem je bezpečně a optimálně využívat zařízení, které máme k dispozici. Říjen ukázal, že to umíme. Září naopak připomnělo, že nesmíme zapomínat na pokoru. Říjnové výsledky musíme potvrdit i v dalších měsících,“ konstatoval ředitel jaderné elektrárny Bohdan Zronek.

Druhý blok stál v září neplánovaně 11 dní kvůli ladění provozu nových turbín. Jejich modernizace přinesla zvýšení výkonu bloku o dvě procenta. Oba bloky aktuálně pracují na výkonu kolem 1090 MW. Při nižších teplotách se totiž lépe ochlazuje voda v chladicích věžích a turbogenerátor pak může dosáhnout vyššího výkonu.

Nejvyšší denní výroby dosáhly oba temelínské bloky díky přechodu na zimní čas v neděli 25. října, a to 55,504 miliónu kWh. Od začátku roku vyrobily oba bloky 12,2 miliardy kilowatthodin elektřiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků