Hlavní obsah

Temelín se po nucených odstávkách opět rozjíždí naplno

22. 9. 2015, 8:05
Právo, Vladimír Vácha

Jaderná elektrárna Temelín se po několika odstávkách opět naplno rozbíhá. V úterý nad ránem začal vyrábět elektřinu i druhý blok, sdělil Právu mluvčí elektrárny Marek Sviták. Skončila tak neplánovaná jedenáctidenní odstávka, kterou si vyžádala úprava břitů olejového těsnění ložiskových stojanů turbogenerátoru v nejaderné části elektrárny.

Foto: Václav Brom

V úterý ráno obnovil druhý temelínský blok výrobu elektřiny. Ještě dopoledne dosáhne plného výkonu.

Článek

Druhý blok byl odstavený v noci 10. září, kdy ochranný systém turbíny zaznamenal zvýšené chvění. Následné kontroly zjistily malou vůli mezi těsnícími břity ložiskového stojanu a rotoru turbogenerátoru.

Bylo proto nutné segmenty olejových ucpávek demontovat a odvézt k výrobci do Plzně. Ten provedl úpravu těsnících břitů i zodolnění celého segmentu, aby se předešlo opakování závady.

Přestávka měla trvat dva týdny

„Původně jsme předpokládali, že odstávka potrvá dva týdny. Nakonec se blok podařilo připojit o několik dní dříve a plného výkonu dosáhne ještě dnes dopoledne. Při úpravách a zpětné montáži stroje rozhodují desetiny milimetrů, a tak musel dodavatel vůli mezi těsnícími břity ložiskových stojanů a rotorem turbogenerátoru opakovaně upravovat. I tak se nám podařilo připojit blok dříve,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Bohdan Zronek.

Upřesnil, že k připojení druhého bloku k přenosové soustavě došlo při 50procentním výkonu reaktoru, při němž už vzniká dostatečné množství páry pro roztočení turbíny na provozní otáčky.

Poté operátoři srovnávají otáčky turbíny s frekvencí v síti a v ten moment připojují turbogenerátor. Vše se průběžně koordinuje s provozovatelem přenosové soustavy.

Výrobní rekord nepřekonají

Ještě během úterního dopoledne by se tak elektrárna měla vrátit na výkon ze začátku září. Ten je o deset procent vyšší než původní projektový výkon. I tak ale vedení elektrárny kvůli neplánovaným odstávkám nepočítá s překonáním výrobního rekordu z roku 2012.

„S letošními provozními výsledky nemohu být spokojen. Aktuálně vše velmi detailně vyhodnocujeme a připravujeme řešení. V této souvislosti čekají Temelín od příštího roku změny,“ konstatoval ředitel elektrárny.

Reklama

Související články

Temelín odstavuje první blok kvůli opravě

3. 9. 2015, 17:13

Jaderná elektrárna Temelín odstaví ve čtvrtek večer svůj první blok. Důvodem je oprava zpětné klapky na potrubí napájecí vody v nejaderné části elektrárny,...

Výběr článků