Hlavní obsah
Logo televize Prima Foto: Milan Malíček, Právo

Televizi Prima ovládne miliardář Zach. Změny schválil antimonopolní úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil majetkové změny v televizi Prima. Většinovým vlastníkem televize se tak může stát podnikatel Ivan Zach, který koupil přes firmu Denemo Media společně s Vladimírem Komárem od švédské Modern Times Group (MTG) poloviční podíl ve skupině Prima Group. Informaci o schválení transakce ve čtvrtek potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Logo televize Prima Foto: Milan Malíček, Právo
Televizi Prima ovládne miliardář Zach. Změny schválil antimonopolní úřad

Cena vycházela z ohodnocení 100 procent Prima Group na 237,4 miliónu eur (6,3 miliardy korun). Zach dosud v Primě vlastnil prostřednictvím GES Group poloviční podíl.

Návrh na povolení fúze na ÚOHS podaly jak Denemo Media, tak GES MEDIA EUROPE. Úřad posuzoval oblast provozování televizního a internetového vysílání a prodeje reklamy. „Posuzované spojení soutěžitelů nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže,” uvedl ve čtvrtek Rafaj.

Společnost Denemo Media byla do obchodního rejstříku zapsána v lednu. Jde o společný podnik mezi Komárovou skupinou Alphaduct, která vlastní 75 procent firmy, a Zachovým GES MEDIA ASSET s podílem 25 procent.

Alphaduct například loni v říjnu prodal stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní skupině Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy. Komár je stále jediným vlastníkem výrobce kosmetiky Dermacol. Naopak tento týden se zbavil menšinového podílu ve firmě Nielsen Admosphere, která měří televizní sledovanost.

Spekulovalo se o Babišovi či Kellnerovi

O prodeji Primy média spekulovala delší dobu, mezi možnými kupci se objevovala i jména ministra financí Andreje Babiše (ANO) či podnikatele Petra Kellnera. Na financování akce na straně kupujícího se podílela ČSOB. Po dohodě všech stran byla ČSOB vybrána rovněž jako banka, která vypořádává celou transakci.

MTG koupila poloviční podíl v FTV Prima Holding v roce 2005 za 87 miliónů eur, což podle tehdejšího kurzu činilo v přepočtu téměř 2,6 miliardy korun.

Zach patří mezi méně známé české miliardáře, nevystupuje v médiích. Podle časopisu Forbes byl Zach loni 38. nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 4,7 miliardy korun. Vlastní síť rozhlasových stanic Kiss, Country, Beat, Spin, Radio 1 nebo firmu ZVVZ Milevsko vyrábějící vzduchotechniku.

Podniká také v realitách, patří mu například kancelářské centrum Crystal v Praze u stanice metra Želivského.

Televize Prima vysílá v Česku od června 1993, tehdy začínala pod názvem Premiéra. Její rozjezd zpomalil nástup konkurenční televize Nova v roce 1994. Nyní má Prima pět stanic v Česku a jednu na Slovensku.

Za rok 2015 skupina FTV Prima zvýšila zisk o 48 procent na 298,3 miliónu korun. Tržby stouply o sedm procent na 2,8 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků