Hlavní obsah
Škoda Citigo CNG Green tec (2012). Ilustrační foto. Foto: Škoda Auto

Světlíkovy ocelárny se vrhly na plynové čerpací stanice

Ocelářská firma Vítkovice Machinery Group Jana Světlíka razantně vstupuje na trh prodeje stlačeného zemního plynu (CNG) pro automobily. Ve středu otevře dvě velkokapacitní čerpací stanice na rychlostní komunikaci R10 u Mladé Boleslavi, v příštím roce chce přidat dalších 20 stanic.

Škoda Citigo CNG Green tec (2012). Ilustrační foto. Foto: Škoda Auto
Světlíkovy ocelárny se vrhly na plynové čerpací stanice

Vítkovice se postupně chtějí stát největším hráčem v prodeji CNG, sdělili zástupci firmy.

Vítkovice se dosud v oblasti CNG zabývaly především výrobou tlakových nádob pro skladování zemního plynu, kde jsou světovou jedničkou na trhu bezešvých tlakových nádob. Budování vlastních čerpacích stanic tak byl podle generálního ředitele Světlíka logický krok.

„Pro příští rok plánujeme zřízení dalších minimálně 20 stanic. Projekt je ale dlouhodobý, omezený pouze budoucí nasyceností trhu v ekonomicky přínosných lokalitách,” uvedl. Součástí projektu je vlastní slevová karta na CNG pro řidiče.

Spolupráce s Benzinou

Firma nyní provozuje vlastní čerpací stanice na CNG ve Vítkovicích, v Jeseníku a v polském městě Sosnowiec. Pro rychlejší pokrývání území se společnost rozhodla spolupracovat s čerpadlářskou sítí Benzina a plnicí místa umísťovat u jejích benzínových pump především u hlavních tahů.

Duchovní otec proměny Dolní oblasti Vítkovic Jan Světlík prochází útrobami nové interaktivní expozice.

Foto: Aleš Honus, Právo

Vedle nově otvíraných stanic u Mladé Boleslavi spolu obě firmy od léta provozují dvě plnicí stanice v Havířově a u Svitav. Do konce roku přibudou CNG stanice u pump Benziny ve Zlíně, Kutné Hoře, Jaroměři a Valašském Meziříčí.

CNG čerpadla u Mladé Boleslavi jsou dosud nejvýkonnější plnicí stanice v Česku. Jejich celková kapacita je zhruba tisíc aut denně.

Vítkovice zároveň jednají o spolupráci se Škodou Auto, která se na zemní plyn jako alternativní pohon zaměřila. Vedle městského vozu Citigo letos automobilka představila novou Octavii na CNG.

Počet plnicích stanic na CNG v Česku se na konci roku podle Českého plynárenského svazu přiblíží 80. V Česku jezdí přes osm tisíc aut na zemní plyn a nabídka automobilek čítá přes 35 modelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků