Hlavní obsah
Dívka pracuje na skládce na jihu Jemenu. Ilustrační foto Foto: Mohamed Al-sayaghi, Reuters

Svět může vymýtit extrémní chudobu do roku 2030, míní šéf Světové banky

Svět může vymýtit extrémní chudobu do roku 2030 a mezinárodní společenství by se mělo zavázat ke splnění tohoto cíle. Prohlásil to v úterý prezident Světové banky Jim Yong Kim. Díky zrychlenému ekonomickému růstu v rozvojových zemích má podle něho svět poprvé šanci ukončit extrémní chudobu během jedné generace.

Dívka pracuje na skládce na jihu Jemenu. Ilustrační foto Foto: Mohamed Al-sayaghi, Reuters
Svět může vymýtit extrémní chudobu do roku 2030, míní šéf Světové banky

SB v roce 2010 odhadla, že v extrémní chudobě žije asi 1,2 miliardy lidí, tedy asi 21 procent světové populace.

K dosažení navrženého cíle bude nutné snížit celkový počet lidí žijících pod absolutní hranicí chudoby 1,25 dolaru (asi 25 korun) denně na tři procenta světové populace. Zároveň je nutné zvýšit o 40 procent příjem na osobu nejchudších 40 procent obyvatel každé rozvojové země, poznamenal šéf Světové banky.

Nový cíl umožní Světové bance v rámci boje s chudobou stanovit priority rozvojových projektů, řekl Kim. "Je načase zavázat se k ukončení extrémní chudoby," pronesl prezident SB necelé tři týdny před jarním zasedáním Světové banky a Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu.

Klíčem k dosažení vytčeného cíle je podle Kima pokračování rychlého ekonomického růstu v rozvojovém světě, zejména v jižní Asii a subsaharské Africe.

Zmírnění dopadů katastrof

Samotný růst ale nestačí a podle Kima je nutné omezovat nerovnost, aby ekonomický rozvoj zasáhl i chudé vrstvy. Pracovat se také podle něj musí na zmírnění dopadů přírodních katastrof. Ty postihují zvláště velmi chudé země, protože ty nemají prostředky k tomu, aby jejich dopady omezily nebo se s nimi rychle vyrovnaly.

Ekonomický vzestup nejlidnatějších zemí světa jako Čína, Indie a Brazílie vytáhl v minulých desetiletích z chudoby stamilióny lidí a ještě více obyvatel posunul do nové globální střední třídy s příjmem od dvou do deseti dolarů na den. S chudobou ale dál těžce zápasí oblasti jižní Asie a černé Afriky a země postižené konflikty, jako je například Afghánistán.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků