Hlavní obsah
 

Stávka Ryanairu zasáhla desítky tisíc cestujících

Irské nízkonákladové aerolinie Ryanair musely v pátek kvůli stávce zaměstnanců ve šesti zemích zrušit 250 letů, uvedl server BBC. Stávka narušila plány asi 40 tisíc cestujích, dotkla se i spojení s Prahou.

 
Stávka Ryanairu zasáhla desítky tisíc cestujících

Do 24hodinové stávky vstoupili v pátek zaměstnanci palubního personálu v Německu, Belgii, Portugalsku, Nizozemsku, Španělsku a Itálii a piloti v Německu.

Stávka na největších trzích aerolinek se tak zřejmě stane druhou největší jednodenní stávkou, když protesty pilotů v pěti zemích v srpnu narušily plány 55 000 cestujících, napsala agentura Reuters.

Cestující ve Valencii řeší stávku Ryanairu

Foto: Heino Kalis, Reuters

Loni v prosinci Ryanair dokázal odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodl uznat odborové svazy. Od té doby se mu však nepodařilo s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách. V létě tak následovala největší vlna stávek v historii firmy a rušení stovek letů.

Ryanair původně uváděl, že v pátek zruší 150 letů, později však musel tento počet zvýšit, protože se ke stávce původně jen zaměstnanců palubního personálu připojili také piloti v Německu. V pátek firma uvedla, že se uskuteční více než 2150 z původně naplánovaných 2400 letů. Zrušen byl i dopolední let mezi Prahou a nizozemským Eidhovenem.

Ryanair se musí změnit, tvrdí stávkující zaměstnanci

Foto: Heino Kalis, Reuters

Jsme jako citróny, tvrdí zaměstnanci

Stávkující protestovali na letištích s plakáty s nápisem "Ryanair se musí změnit". "Nestarají se o nás. Jsme jen čísla. Jsme citróny, které se mají vymačkat a vyhodit," řekl agentuře Reuters bývalý zaměstnanec Ryanairu Juan Fernández, který se připojil k protestujícím na bruselském letišti.

Stávka Ryanairu

Foto: Heino Kalis, Reuters

Spory jsou způsobené hlavně tím, že Ryanair zaměstnává převážnou část svého personálu podle irského práva, což podle odborových svazů děla zaměstnancům potíže a brání jim to v přístupu k dávkám sociálního zabezpečení na domácích trzích. Požadují, aby se smlouvy řídily právem země, ve které žijí.

Ryanair prohlásil, že učinil pokrok v jednáních s odbory v posledních týdnech, včetně toho, že se mu podařilo dojednat kolektivní smlouvy se zaměstnanci v Irsku, Británii, Itálii a Německu. Německý odborový svaz pilotů VC však již varoval před dalšími akcemi.

Ryanair létá do desítek zemí, včetně České republiky. Loni přepravil zhruba 130 miliónů cestujících.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků