Hlavní obsah

Stávka Ryanairu zasáhla desítky tisíc cestujících

28. 9. 2018, 16:05

Irské nízkonákladové aerolinie Ryanair musely v pátek kvůli stávce zaměstnanců ve šesti zemích zrušit 250 letů, uvedl server BBC. Stávka narušila plány asi 40 tisíc cestujích, dotkla se i spojení s Prahou.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Zaměstanci Ryanairu vyhlásili v několika zemích stávku Video: Reuters

 
Článek

Do 24hodinové stávky vstoupili v pátek zaměstnanci palubního personálu v Německu, Belgii, Portugalsku, Nizozemsku, Španělsku a Itálii a piloti v Německu.

Stávka na největších trzích aerolinek se tak zřejmě stane druhou největší jednodenní stávkou, když protesty pilotů v pěti zemích v srpnu narušily plány 55 000 cestujících, napsala agentura Reuters.

Foto: Heino Kalis, Reuters

Cestující ve Valencii řeší stávku Ryanairu

Loni v prosinci Ryanair dokázal odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodl uznat odborové svazy. Od té doby se mu však nepodařilo s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách. V létě tak následovala největší vlna stávek v historii firmy a rušení stovek letů.

Ryanair původně uváděl, že v pátek zruší 150 letů, později však musel tento počet zvýšit, protože se ke stávce původně jen zaměstnanců palubního personálu připojili také piloti v Německu. V pátek firma uvedla, že se uskuteční více než 2150 z původně naplánovaných 2400 letů. Zrušen byl i dopolední let mezi Prahou a nizozemským Eidhovenem.

Foto: Heino Kalis, Reuters

Ryanair se musí změnit, tvrdí stávkující zaměstnanci

Jsme jako citróny, tvrdí zaměstnanci

Stávkující protestovali na letištích s plakáty s nápisem "Ryanair se musí změnit". "Nestarají se o nás. Jsme jen čísla. Jsme citróny, které se mají vymačkat a vyhodit," řekl agentuře Reuters bývalý zaměstnanec Ryanairu Juan Fernández, který se připojil k protestujícím na bruselském letišti.

Foto: Heino Kalis, Reuters

Stávka Ryanairu

Spory jsou způsobené hlavně tím, že Ryanair zaměstnává převážnou část svého personálu podle irského práva, což podle odborových svazů děla zaměstnancům potíže a brání jim to v přístupu k dávkám sociálního zabezpečení na domácích trzích. Požadují, aby se smlouvy řídily právem země, ve které žijí.

Ryanair prohlásil, že učinil pokrok v jednáních s odbory v posledních týdnech, včetně toho, že se mu podařilo dojednat kolektivní smlouvy se zaměstnanci v Irsku, Británii, Itálii a Německu. Německý odborový svaz pilotů VC však již varoval před dalšími akcemi.

Ryanair létá do desítek zemí, včetně České republiky. Loni přepravil zhruba 130 miliónů cestujících.

Reklama

Související témata:

Výběr článků