Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Statisíce kotlů se musí vyměnit

Statisíce kotlů na tuhá paliva v českých domácnostech nesplní od září 2022 emisní normy a musí se odstavit. Na jejich výměnu zbývají pod hrozbou pokuty 50 tisíc Kč sotva dva roky. Úřady přichystaly jako pomoc při výměně další peníze z tzv. kotlíkových dotací.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Statisíce kotlů se musí vyměnit

„Už v příštím roce plánujeme nabídnout na nové zdroje vytápění devět miliard korun díky startu nových finančních nástrojů EU. Ty by měly pomoci vyměnit dalších 100 000 kotlů v obcích a městech, především v nízkopříjmových rodinách,“ řekl Právu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

V příštím roce plánujeme nabídnout na nové zdroje vytápění devět miliard korun
Richard Brabec, ministr životního prostředí

Ministerstvo rovněž už počátkem příštího roku pošle krajům na současnou třetí vlnu kotlíkových dotací dalších 600 milionů korun.

Čas na výměnu nevyhovujících kotlů na tuhá paliva, které nesplňují třetí nebo vyšší emisní třídu, se krátí. Majitelů těchto kotlů je přitom stále veliké množství.

„Kvalifikované odhady uvádějí, že bude třeba vyměnit ještě zhruba 360 tisíc nevyhovujících kotlů,“ řekl Právu mluvčí ministerstva Ondřej Charvát.

Odhady se však průběžně mění. Zatímco zprvu se mluvilo o zhruba čtvrt milionu kotlů na výměnu, tak posléze to bylo 300 tisíc a nyní jich je ještě víc.

O výměnu zastaralých kotlů je podle Brabce mezi lidmi zájem. „A hlavně fungují, jak ukazují data o zlepšování kvality ovzduší,“ doplnil. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mělo Česko loni nejlepší ovzduší za posledních 11 let. Kromě snížení emisí k tomu ale přispěly i dobré rozptylové podmínky.

Obrovský zájem o kotlíkové dotace vedl loni k tomu, že třeba na severní Moravě nebo ve středních Čechách byly peníze rozebrány během pár minut, v jižních Čechách systém zkolaboval. Aktuálně je podle Brabce možné požádat o dotaci v Pardubickém, Karlovarském, Středočeském, Libereckém kraji a v Kraji Vysočina.

Dotace až 127 500 Kč

Kotlíkové dotace proběhly zatím ve třech vlnách. V první vlně byly podle mluvčího resortu Ondřeje Charváta vyplaceny tři miliardy korun a vyměněno 27 119 kotlů. Ve druhé vlně stát vyplatil 3,2 miliardy Kč při výměně 30 797 kotlů. V aktuální třetí vlně dotací je doposud alokováno 4,6 miliardy Kč. „Z této částky už bylo proplaceno 1,5 miliardy na výměnu 13 263 kotlů,“ upřesnil Charvát.

Výše podpory, kterou mohou lidé při výměně kotle získat, se liší podle nového zdroje vytápění. U tepelného čerpadla je to podle Charváta až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše pak 120 000 Kč. Při pořízení kotle na biomasu se samočinnou dodávkou paliva je to rovněž 80 % způsobilých výdajů a nejvýše 120 000 Kč.

Nákup kotle na biomasu s ruční dodávkou paliva může být dotován do 80 % způsobilých výdajů, nejvýše částkou 100 000 Kč.

U plynového kondenzačního kotle činí dotace až 75 % způsobilých výdajů, maximálně 95 000 Kč.

V případě výměny zastaralého kotle na pevná paliva v rámci kotlíkových dotací v kombinaci s dotací z programu Nová zelená úsporám na zateplení domu nebo na instalaci solárního systému mají majitelé rodinných domů nárok na dotační bonus ve výši 20 000 korun při zateplení rodinného domu nebo 10 000 Kč při kombinaci s instalací solárních systémů.

Pokud je výměna kotle provedena na území takzvané prioritní obce, je podpora navýšena o dalších 7500 korun. Seznam prioritních obcí a měst je k dispozici na webu SFŽP.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků