Hlavní obsah
Důl Darkov. Ilustrační foto Foto: Pavel Karban, Právo

Společnost OKD převzal stát

Majitelem těžební společnosti OKD je znovu stát, který ji vlastnil do privatizace v roce 2004. Akcie převzal státní podnik Prisko, který za ně zaplatil téměř 80 miliónů korun. Novým ředitelem OKD je Boleslav Kowalczyk, který byl dosud ve společnosti ředitelem činných důlních závodů. V dolech na Karvinsku pracuje i se zaměstnanci dodavatelských firem okolo 9500 lidí.

Důl Darkov. Ilustrační foto Foto: Pavel Karban, Právo
Společnost OKD převzal stát

„Rád bych poděkoval všem zaměstnancům a lidem, kteří prožili v OKD nelehký proces insolvence a reorganizace, za to, že svou prací a pílí přispěli k tomu, že se tento projekt povedl,” uvedl předseda představenstva společnosti Prisko Marian Klásek.

„Není to úplně obvyklé, aby tak velká firma, která se dostane do tak vážných problémů, přežila a pokračovala dál ve své činnosti,” dodal.

Prvním úkolem Priska bude podle Kláska prověřit stav hospodaření OKD, podívat se na strategické plány a posoudit, zda a jak se bude postupovat dál v případě uzavírání dolů a další činnosti podniku.

Postupný útlum

OKD má pod vedením Priska za cíl do roku 2023 vydělat 4,9 miliardy korun na útlum těžby a odstupné pro propouštěné horníky. „Tyto rezervy samozřejmě tvořit budeme a toto dodržíme a splníme,” poznamenal Klásek.

Útlum dolů by měl být postupný, rozložený až do roku 2026. „V roce 2023 by mělo dojít k uzavření posledního dolu a další tři roky by měla ještě probíhat likvidace," řekl Klásek.

OKD loni ukončilo těžbu v Dole Paskov, kdy budou zavírány další doly, bude záležet na aktuálních ekonomických ukazatelích a na tom, co bude pro firmu ekonomicky a technicky vytěžitelné. „Podle toho se rozhodne, kdy dojde k uzavření dolů Lazy a Darkov, jestli to bude podle původního harmonogramu na konci roku 2018, nebo jestli se to posune,” dodal Klásek.

Za fungování OKD bude zodpovídat nové představenstvo. „Já sám jsem jeden z členů. Kontrola bude z mé strany průběžná a pravidelná. Další zástupce společnosti Prisko je v dozorčí radě společnosti, takže tam bude kontrola probíhat stejně,” uvedl Klásek.

Místopředsedou představenstva je ředitel právní služby OKD Jan Solich. V představenstvu je kromě Kláska ještě obchodní ředitel OKD Petr Hanzlík. Novými členy dozorčí rady jsou za společnost Prisko David Rais, člen bývalého představenstva Michal Kuča a předseda Sdružení hornických odborů OKD Rostislav Palička.

Úpadek a reorganizace

Společnost OKD se dostala do úpadku v roce 2016 kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, pohledávky za většinu této částky ale insolvenční správce popřel.

Věřitelé, insolvenční správce i soud následně firmě schválili reorganizační plán. Jeho součástí bylo převedení dolů i se zaměstnanci na novou společnost OKD Nástupnická, což se stalo 27. března. Firma se následně přejmenovala na OKD a její akcie ve středu převzal podnik Prisko.

Původní společnost OKD změnila svůj název na Správce pohledávek OKD, v této firmě zůstaly pohledávky za bývalými majiteli a závazky vzniklé předtím, než se firma dostala do úpadku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků