Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Andreas Gebert, Reuters

Sněmovna schválila pomoc pivovarům

Poslanci ve čtvrtek na mimořádné schůzi schválili pomoc pro pivovary. Ty tak zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Novelu nyní projedná Senát, pokud ji schválí, dostane ji na stůl prezident.

Ilustrační foto Foto: Andreas Gebert, Reuters
Sněmovna schválila pomoc pivovarům

„Po uzavření hospod kvůli pandemii neměly pivovary komu dodávat pivo. Řada z nich se kvůli omezené trvanlivosti rozhodla pivo zlikvidovat, ačkoliv za něj už spotřební daň zaplatila,” uvedl šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO).

Podle ní vláda na jaře umožnila toto nespotřebované pivo osvobodit od daní, a to do konce letošního roku. „Protože se ale kvůli šíření nákazy stále nedá dopředu odhadnout, kdy a v jaké míře se budou ochranná patření rozvolňovat, dáváme pivovarům tuto možnost už natrvalo,” vysvětlila Schillerová.

V principu tak nebudou muset pivovary platit daň z piva, které neprodaly, ale vrátilo se jim z jejich distribučních skladů. Buď ho pak můžou kvůli krátké době trvanlivosti vylít, nebo přetvořit do jiného produktu, či ho například poslat na likvidaci do bioplynových stanic, sdělila už dříve ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

Pokud by se nicméně z piva vytvořil jiný alkoholický nápoj, daň by se nakonec platila.

České pivovary pak očekávají celoroční propady tržeb kvůli pandemii v řádu desítek procent. Největší výrobci čekají pokles mezi 20 a 40 procenty, nejmenší i o více než 50 procent.

K novele navrhl také předseda lidovců Marian Jurečka přilepit pozměňovací návrh, kterým chtěl kromě jiného navýšit takzvaný kompenzační bonus pro podnikatele z 500 na 667 korun denně. Poslanci to ale nepodpořili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků