Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Slovensko je v deflaci, ekonomika mu má růst rychleji než Česku

Slovensko v červnu opět zasáhla deflace. Ceny zboží a služeb proti loňsku klesly o 0,1 procenta, zatímco v květnu se meziročně nezměnily. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Slovensko je v deflaci, ekonomika mu má růst rychleji než Česku

Vývoj cen na Slovensku v červnu ovlivnilo rychlejší zlevnění potravin, které mají velký podíl na spotřebitelském koši. Potraviny v šestém měsíci zlevnily meziročně o 1,7 procenta, v květnu byly proti loňsku levnější o půl procenta.

Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a podniky k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost, která se na Slovensku drží blízko 14 procent a za poslední rok klesla jen mírně. Nezaměstnaných mladých do 25 let bylo podle Eurostatu na konci roku 2013 v zemi téměř třetina – 32,6 procenta.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Slovensko bylo v deflaci už dříve v tomto roce, spotřebitelské ceny v meziročním srovnání klesaly od února do dubna.

Nejnovější prognóza Světové banky (SB) Slovensku předpovídá pro letošní rok růst ekonomiky o 2,2 procenta a v roce 2015 zrychlení na 3,1 procenta. Tedy poroste svižněji než česká ekonomika, která podle SB letos přidá dvě procenta a o rok později 2,4 procenta.  [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků