Hlavní obsah
Podpora podnikatelů a ekonomiky Foto: Novinky

Slíbili jsme 1150 miliard na záchranu ekonomiky, chlubí se Schillerová. Vyplaceno bylo jen 81

Opatření přijatá na podporu ekonomiky v souvislosti s koronavirovou krizí dosáhla celkem hodnoty 1,15 bilionu korun, řekla ve středu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Z reportu Hlídače státu a Rekonstrukce státu však vyplývá, že k 19. červnu stát z této pomoci reálně vyplatil 81 miliard korun.

Podpora podnikatelů a ekonomiky Foto: Novinky
Slíbili jsme 1150 miliard na záchranu ekonomiky, chlubí se Schillerová. Vyplaceno bylo jen 81

Reálně tedy do ekonomiky putovalo pouze 7,3 procenta slíbené pomoci. „Celá řada věcí se mohla samozřejmě udělat chytřeji,” připustila ve středu Schillerová na setkání organizovaném Lidovými novinami.

Ještě k 10. květnu celkový objem vyplacené pomoci včetně půjček činil pouhých 21 miliard. Za 40 dní se tak reálně vyplacená částka zvýšila o 60 miliard. Pokud bude stát pokračovat tímto tempem, na částku, kterou avizovala Schillerová, se dostane za 713 dní, tedy v červnu 2022.

Podle Hlídače státu a Rekonstrukce státu bylo dosud reálně vyplaceno 19,39 miliardy v rámci programu Pětadvacítka pro OSVČ, dále 1,13 miliardy na kompenzačních bonusech pro malé společnosti s ručením omezeným, 900 milionů na ošetřovném pro OSVČ, 11,1 miliardy v rámci programu Antivirus a 6,41 miliardy na ošetřovném zaměstnancům.

Další 3,49 miliardy stát stálo odpuštění minimální platby na důchodové pojištění, 4,7 miliardy odpuštění zdravotních odvodů a 20 miliard daňové úlevy a další opatření z takzvaných liberačních balíčků.

Na úvěrech a zárukách na úvěry v programech Covid I, Covid II a Covid Praha stát rozdělil 13,5 miliardy. Právě u programů Covid I a Covid II podle Schillerové došlo k chybám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků