Hlavní obsah
Podnikatel Daniel Křetínský Foto: Jan Handrejch, Právo

Skupina J&T hodlá odejít z EPH, oznámil Křetínský

Finanční skupina J&T chce odejít z Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ve kterém vlastní 26 procent akcií. Slovenskému týdeníku Trend to řekl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský, který v EPH drží stejně jako podnikatel Patrik Tkáč (J&T) 37 procent akcií.

Podnikatel Daniel Křetínský Foto: Jan Handrejch, Právo
Skupina J&T hodlá odejít z EPH, oznámil Křetínský

Tento záměr je důvodem zvažovaného prodeje podílu v nově vytvářené společnosti EP Infrastructure, pod kterou hodlá EPH začlenit všechny své infrastrukturní společnosti ve střední Evropě.

"Uvažujeme o dvou možnostech. Jednou je nabídka akcií v držbě J&T na burzu, druhou je jejich koupě ze strany globálních infrastrukturních i penzijních fondů s dobrým jménem. S nimi se můžeme zajímat o lepší ratingy i nové způsoby financování," uvedl Křetínský.

Z jeho dalších vyjádření vyplývá, že nový investor získá v EP Infrastructure 30 procent akcí a že EPH si v této firmě ponechá manažerskou kontrolu.

Čínská společnost CEFC, která má podíl i ve skupině J&T Finance Group, není podle Křetínského takovým spoluinvestorem, kterého by zvažovalo EPH. "Zda k odchodu J&T z EPH skutečně dojde, ukáže až to, zda noví potenciální spoluinvestoři nabídnou skupině akceptovatelnou cenu," řekl.

EPH vznikl v roce 2009, holding zahrnuje více než 40 podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a v Itálii. Podnikají v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla, jakož i tranzitu zemního plynu.

J&T založili v roce 1995 na Slovensku Ivan Jakabovič a Patrik Tkáč. Podniká v privátním a investičním bankovnictví v Česku, na Slovensku, v Rusku a karibské oblasti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků