Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Skupina Home Credit kvůli Rusku spadla do ztráty 2,44 miliardy

Skupina Home Credit vykázala v letošním prvním pololetí ztrátu 90 miliónů eur, což je asi 2,44 miliardy korun. Ve stejném období loni měla ztrátu 79 miliónů eur. Na firmu stále doléhá situace v Rusku, kde společnost působí. Naopak jí pomáhají aktivity v Asii. Oznámila to v pátek firma, která je součástí skupiny PPF a poskytuje spotřebitelské úvěry ve střední a východní Evropě a Asii.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Skupina Home Credit kvůli Rusku spadla do ztráty 2,44 miliardy

Zatímco v prvním kvartále činila ztráta 57 miliónů eur, za samotné druhé čtvrtletí klesla o 42 procent na 33 miliónů eur. V celém 1. pololetí 2015 poskytla skupina spotřebitelské úvěry za celkem 2,603 miliardy eur (70,5 miliardy Kč), téměř o čtvrtinu méně než rok předtím.

Zatímco úvěrové portfolio v Rusku dále klesalo, v Číně poskytla firma 888 miliónů eur, což je skoro o 50 procent více peněz na nové úvěry než ve stejném období loni.

Provozní výnosy Home Creditu v pololetí meziročně poklesly o 22,4 procenta na 778 miliónů eur, když byly nadále ovlivňovány obezřetným přístupem k poskytování nových půjček na pozadí všeobecného poklesu v Rusku.

Více nových klientů

Pozitivní efekt tohoto přístupu v Rusku v kombinaci s růstovou strategií v Asii se projevil ve zlepšené kvalitě úvěrového portfolia skupiny. K 30. červnu 2015 podíl nesplácených úvěrů (90 dní po splatnosti) na celkovém portfoliu meziročně poklesl na 13,3 procenta ze 16,2 procenta.

Díky silnému růstu v Asii vzrostl v meziročním porovnání počet všech nových klientů, kteří si vzali úvěr od Home Creditu, o 1,8 miliónu, tedy o 22,8 procenta. Z toho jen počet nových klientů v Číně vzrostl bezmála o tři čtvrtě miliónu (o 34 procent).

Celková aktiva Home Creditu dosáhla k 30. červnu 9,486 miliardy eur (257 miliard Kč), když koncem roku 2014 to bylo 7,037 miliardy eur. K témuž datu skupina registrovala 47,8 miliónu zákazníků a zaměstnávala 57 600 pracovníků.

Rostou firmy v Asii

"Pokračujeme v geografickém vyvážení našeho byznysu. Jsem velmi spokojen s celkovým výkonem a silným růstem našich firem v Asii. Nadále oslabující ekonomika v Rusku ale zatěžuje celkové výsledky skupiny a zejména začátek roku tam byl krajně složitý. Naše stabilizační opatření však přinášejí viditelný efekt," uvedl generální ředitel Home Creditu Jiří Šmejc.

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Působí v Česku, na Slovensku, v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii, Vietnamu a rozvíjí aktivity na Filipínách.

Majoritním vlastníkem (86,6 procenta) je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem PPF je podnikatel Petr Kellner. Minoritním akcionářem Home Creditu (13,4 procenta) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Šmejcem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků