Hlavní obsah
Dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí v době před otevřením úseku v červnu 2013 Foto: Vladimír Vácha, Právo

Silničáři budou moci vykupovat stavební pozemky výrazně dráž

Stát bude moci nabízet vyšší výkupní ceny za zemědělskou a lesní půdu pro stavbu silnic a dálnic. Odhadní cenu bude moci zvýšit až šestnáctinásobně. Vyplývá to z novely zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, kterou ve středu podepsal prezident Miloš Zeman.

Dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí v době před otevřením úseku v červnu 2013 Foto: Vladimír Vácha, Právo
Silničáři budou moci vykupovat stavební pozemky výrazně dráž

Novela předpokládá, že pokud se vlastníci pozemků rozhodnou prodat státu požadované pozemky dobrovolně, budou moci získat za čtvereční metr zemědělské půdy až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem. Bonus ale bude klesat v čase, při dalších nabídkách už bude nižší. Cena zemědělské půdy i s bonusem nebude moci překročit tři čtvrtiny ceny stavebního pozemku v dané lokalitě.

Zákon nyní umožňuje vyplácet dvojnásobek odhadní ceny, ta se u zemědělské půdy pohybuje obvykle od osmi do 35 korun za čtvereční metr. To podle vlády nemá dostatečný motivační účinek pro rychlé rozhodování vlastníků a uzavírání kupních smluv.

Šestnáctinásobek schvaluje ministr

Podle ministerstva dopravy se bude vždy vycházet z konkrétní ceny pozemku stanovené znalcem. Šestnáctinásobek bude maximální možné navýšení, které bude schvalovat ministr dopravy a týkat se bude jen mimořádných případů. Pravicové opozici ve Sněmovně se to nelíbilo a uváděla, že se tím otevírá prostor pro korupci.

"Ředitelství silnic a dálnic a další investorské organizace budou moci nabízet až osminásobek ceny pozemku, i to je ale výrazně lepší motivace pro majitele než současná výše bonusů," uvedl již dříve mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Prezident  Zeman ve středu podepsal deset zákonů, mezi nimi vyšší valorizaci penzí [celá zpráva], zákon o kybernetické bezpečnosti nebo zákon prodlužující výjimku pro tuzemské železniční dopravce, podle kterého nebudou muset vyplácet náhrady při zpoždění vlaku delším než hodinu. Prezident také podepsal novelu, která podle požadavků EU zavádí registr míst zpětného odběru vysloužilých elektrických spotřebičů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků