Hlavní obsah

Senát schválil zákon o podnikání na kapitálovém trhu

Senát schválil ve čtvrtek novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu, která má společnostem, které vydávají cenné papíry, umožnit snadnější a levnější vstup na zahraniční kapitálové trhy. Novelu musí ještě podepsat prezident.

Senát schválil zákon o podnikání na kapitálovém trhu

Senát novelu schválil i přes námitky, že je nepřijatelně provázána s dosud nepřijatým zákonem o sjednocení dozoru nad finančním trhem.

Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) k obsahu normy mimo jiné připomněl, že novela především převádí do českého právního řádu evropskou směrnici o prospektu, který má být zveřejněn při veřejné nabídce nebo přijetí převoditelných cenných papírů k obchodování na regulovaný trh. Prospekt je základním vodítkem investorů do cenných papírů.

Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že bude-li prospekt cenného papíru schválen v jednom členském státě EU, bude platný i ve všech ostatních, což emitentům přinese významnou úsporu nákladů.

Změna normy by mohla přispět i k rozvoji domácího akciového trhu, který trpí slabou nabídkou kvalitních emisí. V Česku se tak zřejmě zjednoduší obchodování se zahraničními cennými papíry, které jsou již na trzích států unie. Vláda také v předloze upřesňuje postupy při veřejných dražbách cenných papírů, pravidla pro mimoburzovní trh a poskytování náhrad z Garančního fondu obchodníků s cennými papíry.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků