Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Ruské módní domy kvůli slabému rublu zastavily dovoz oblečení

Největší ruské obchody s oděvy pozastavily nákupy nového zboží kvůli prudkému propadu kurzu rublu. Uvedl to v pátek deník Kommersant. Nákupy zastavily například společnost Inditex, spravující sítě obchodů značek Zara, Oysho, Bershka, či BNS Group, která má v Rusku na starosti obchody Calvin Klein, Armani Jeans, Michael Kors a TopShop.

Ilustrační foto Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP
Ruské módní domy kvůli slabému rublu zastavily dovoz oblečení

Ředitel BNS Group Denis Bogatyrev uvedl, že jarní kolekce měla firma začít odebírat v polovině měsíce, ale dala si „pauzu“ do prvního týdne příštího roku. Podle Alexandra Saryčeva z firmy Zenden, zásobující obchody s obuví, někteří maloobchodníci odmítli již objednané zboží z Číny.

Podle ředitelky Esper Group Darji Jaderné se pozastavení nákupů ve finančním vyjádření týká asi desetiny ruského textilního trhu.

Rubl v pátek mírně posiluje a jeho kurz se pohybuje kolem 60 rublů za dolar, v úterý se jeho kurz propadl až k 80 rublům za dolar a 100 rublů za euro.

Kvůli slabému rublu Rusové nakupují auta

Video: Novinky/Reuters

Žádají o odpuštění nájmu

Podle listu Vedomosti dotázaní prodejci oděvů doufají, že ke konci novoročních prázdnin, které jsou v Rusku první lednovou dekádu, se kurz rublu ustálí a budou moci plánovat další práci. Zatím se snaží snížit utrpěné škody.

Rusové nakupují v moskevském obchodě elektroniku

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Například v regionech, kde je kupní síla obyvatelstva nižší, žádají majitele realit o odpuštění pronájmů pro své obchody. V Moskvě zase prodejci navrhují, aby nájem nebyl fixní, ale představoval jistý podíl na obratu.

Firma Bosco di Ciliegi, která v Rusku kromě vlastního sportovního oblečení prodává i značky Armani Collezioni, D&G, Emporio Armani, ETRO, Max Mara, Moschino a podobně, zase snížila slevy poskytované na karty stálých zákazníků, například z 30 na 15 procent, ale zachovala ceny podle „starého kurzu“ před devalvací rublu.

„V nynější situaci tradiční vánoční výprodeje nemají smysl, nelze čekat velké slevy,“ konstatoval Alexandr Popov, šéf firmy Modnyj kontinent, specializující se na lacinější oblečení. Na druhé straně však v tomto segmentu podle manažerů nelze ani zvyšovat ceny, na které jsou spotřebitelé náramně citliví.

Záchranou Uzbekistán

Některé firmy se tak snaží snížit závislost na dovozu a hledají výrobce v Rusku. V každém případě lze prý čekat, že nabídka v příštím roce nebude tak pestrá jako dříve a ceny budou nejspíše vyšší, podle odhadů o deset až třicet procent.

„Trpí nejen ti, kdo kupují zboží v Evropě či USA, ale i v Číně. Problém tkví v tom, že i s Čínou se obchoduje v dolarech, protože Číňany rozčarovala nespolehlivost rublu,“ poznamenal list Komsomolskaja pravda s tím, že poslední záchranou v dané situaci se jeví už jen Uzbekistán, kde taky šije řada značek.

Rusové začali kvůli propadu rublu v panice nakupovat elektroniku, auta či nemovitosti. [celá zpráva]

Firma Apple v Rusku uzavřela kvůli přeceňování zboží svůj internetový obchod, mimo provoz byl ještě v pátek dopoledne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků