Hlavní obsah

Ropa je na ročním maximu

Ceny ropy dnes vystoupily na více než roční maxima poté, co se skupina ropných těžařských států OPEC+ rozhodla ponechat těžební limity příští měsíc téměř beze změny.

Foto: Baz Ratner, Reuters

Čerpací stanice společnosti Shell. Ilustrační snímek

Článek

Členové uskupení umožní mírné navýšení produkce jen Rusku a Kazachstánu a o další těžební politice se znovu poradí na setkání 1. dubna. Saúdská Arábie navíc oznámila, že bude i v dubnu pokračovat v dobrovolných těžebních škrtech.

Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán dnes uvedl, že jeho země bude i nadále dobrovolně snižovat produkci o jeden milion barelů denně nad rámec dohody s ostatními státy. O případném postupném navyšování těžby rozhodne v příštích měsících.

Benzin za týden zdražil o dvacetník za litr

Ekonomika

„Jsme opatrní," řekl ministr na čtvrteční tiskové konferenci po skončení jednání OPEC+ a dodal, že Rijád o konci opatření rozhodne, až podle něj nastane příznivý čas a okolnosti.

Někteří analytici očekávali, že se OPEC+ dohodne na omezení těžebních limitů, nejčastěji se hovořilo o uvolnění půl milionu barelů denně s platností od dubna. Škrty, které těžaři nyní uplatňují v reakci na pokles poptávky způsobený koronavirovou krizí, jsou nejhlubší za dobu existence Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC.

Podle analytika Björnara Tonhaugena ze společnosti Rystad Energy je dnešní rozhodnutí dobrou zprávou pro Rusko, které si přeje těžbu navyšovat. Dalším vítězem jsou ale také Spojené státy. „S takovou cenovou hladinou, kterou nyní ještě posílí zpráva o možném prodloužení dohody, mohou USA pohodlně zvýšit produkci," dodal.

Obnova těžby ropy v Texasu potrvá nejméně dva týdny

Ekonomika

Skupina OPEC+, která zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jeho spojence v čele s Ruskem, se dohodla, že od ledna zmírní rozsah sjednaného omezení těžby na 7,2 milionu barelů z předchozích 7,7 milionu barelů denně. Samotný kartel OPEC očekává, že poptávka po ropě se v letošním roce v celém světě zvýší o 5,8 milionu asi na 96 milionů barelů denně. V roce 2019, tedy ještě před pandemií, se poptávka pohybovala kolem 100 milionů barelů denně.

Tuzemští řidiči se v důsledku dnešního rozhodnutí skupiny OPEC+ musí připravit na znatelné zdražení pohonných hmot, zejména pak benzínu. Ten poprvé od loňského března překročí cenu 30 korun za litr, nárůst cen pohonných hmot se může ale počítat až na koruny, napsal ČTK hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Reklama

Výběr článků

Načítám