Hlavní obsah

Rakousko se chce kvůli povolení pro Dukovany obrátit na Brusel

Rakousko se chce kvůli novému povolení pro provoz prvního bloku jaderné elektrárny Dukovany obrátit na Evropskou komisi. V rozhovoru poskytnutém agentuře APA to řekl ministr životního prostřední Andrä Rupprechter. Vídeň chce komisi požádat o přeshraniční posouzení dopadů na životní prostřední.

Foto: ČEZ

Jaderná elektrárna Dukovany

Článek

Středeční rozhodnutí českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o prodloužení povolení pro první blok jaderné elektrárny Dukovany na dobu neurčitou bylo pro Rupprechtera "velkým zklamáním". Podle něj předpokladem k prodloužení povolení bylo to, aby byl proveden přeshraniční proces EIA, tedy posouzení vlivu elektrárny na životní prostředí.

V červenci 2014 totiž podle Rupprechtera mezinárodní Výbor pro plnění Úmluvy o posuzování vlivů na životní prostředí (ESPOO) rozhodl o nutnosti dodržení tohoto postupu v případě jaderné elektrárny v ukrajinském městě Rivne, čímž podle něj vznikl precedens.

Že Rakousko na tomto postupu trvá, Rupprechter prý vždy vyzdvihoval i na setkáních se svým českým rezortním kolegou Richardem Brabcem, který to podle něj "vlastně viděl stejně".

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministr životního prostředí Richard Brabec

Rakouský ministr životního prostředí chce nyní písemně vyzvat Evropskou komisi, aby plnila svůj úkol "ochránkyně smluv" a vyzvala Česko k dodržení úmluvy ESPOO. Sám Rupprechter prý hodlá toto téma nastolit také při své návštěvě v Praze 15. a 16. června. Ještě ve čtvrtek či v pátek chce s ministrem Brabcem hovořit také telefonicky.

Argumentují chybnými rentgeny potrubí

Právě teď vzhledem k nedávným zprávám o plánech teroristů v souvislosti s jadernými elektrárnami dostává toto téma i bezpečnostní dimenzi, na níž by se nemělo zapomínat, uvedl Rupprechter.

Jaderná elektrárna Dukovany leží asi 40 kilometrů od rakouské hranice. Rakouská nevládní organizace Global 2000 ji dnes označila za jednu z "nejproblematičtějších" v Evropě.

"Zařízení jsou ve špatném stavu," uvedl mluvčí organizace Reinhard Uhrig. Upozornil také na to, že se nedávno našly chyby v rentgenových snímcích potrubí, které mají odhalit případné netěsnosti. To označil za známku "děravé bezpečnostní kultury" provozovatele elektrárny, kterým je společnost ČEZ. Kvůli chybě přes tři měsíce stály tři bloky Dukovan.

Související téma:

Foto: Archiv, Právo

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany má celkem čtyři jaderné bloky. ČEZ zatím na jejich provoz získával od státního úřadu vždy desetileté licence. Nyní poprvé dostal povolení na dobu neurčitou. O nové povolení pro druhý dukovanský blok požádá během letoška a v příštím roce pro bloky tři a čtyři.

Reklama

Související články

Se snímky svarů se manipulovalo i v Temelíně

Nekvalitní kontroly svarů a manipulace s jejich rentgenovými snímky se nedály jen v případě jaderné elektrárny Dukovany, ale i v Temelíně. V neděli to v pořadu...

Výběr článků

Načítám