Hlavní obsah
Jsme venku, oznámoval v pátek na titulní straně večerník London Evening Standard. Foto: Stanislav Mundil, ČTK

Řada britských firem přestane po brexitu nabírat zaměstnance

Zhruba čtvrtina britských firem plánuje kvůli v referendu schválenému odchodu Velké Británie z EU zmrazit nábor nových zaměstnanců, některé firmy chtějí dokonce propouštět. Vyplývá to z průzkumu mezi britskými manažery pro podnikatelské sdružení Institute of Directors (IoD), informuje BBC.

Jsme venku, oznámoval v pátek na titulní straně večerník London Evening Standard. Foto: Stanislav Mundil, ČTK
Řada britských firem přestane po brexitu nabírat zaměstnance

Z tisícovky dotazovaných manažerů čtvrtina uvedla, že zastaví nábor, k propouštění hodlá přistoupit pět procent firem. Asi třetina společností hodlá pokračovat v přijímání zaměstnanců stejným tempem, jako dosud.

Dvě třetiny firem uvedly, že schválený brexit bude mít na jejich podnikání negativní dopad.

”Šéfové firem jsou velmi, velmi znepokojení. Skoro polovina z nich počítá s tím, že další členské státy budou chtít Británii vytrestat,“ řekl šéf IoD Simon Walker.

Pocítí to všechny obory

Podle něj si ti, kteří hlasovali pro brexit, neuvědomili, že hlasují pro „ústavní a ekonomický chaos“.

„Není čas plakat nad rozlitým mlékem. Musíme doufat, že se s tím firmy vyrovnají, ale bude to znamenat ztrátu míst a pomalejší růst na celkem dlouho, zřejmě to zasáhne všechny obory,“ dodal.

Problém by se tak mohl týkat i Čechů, kterých v Británii pracují podle odhadů dočasně nebo dlouhodobě desítky tisíc.

Britský ministr financí George Osborne v pondělí přispěchal na tiskové konferenci s ujištěním, že britská ekonomika je dost silná a tuto výzvu zvládne. [celá zpráva]

Naopak Osborneův labouristický předchůdce Alistair Darling obavy z nadcházejícího vývoje neskrývá. "Nemáme žádnou vládu, žádnou opozici a ti, kteří nás do těchto problémů dostali, utekli," řekl Darling s tím, že se nyní obává více než během hospodářské krize v roce 2008. Nynější nejistota podle něj pravděpodobně zemi velmi poškodí.

Přístup na jednotný trh

"Jak jsme se mohli takhle rozhodnout a nemít žádný plán pro budoucnost?" pozastavil se Darling. Kritizoval také někdejšího starostu Londýna a hlasitého zastánce brexitu Borise Johnsona, že k referendu o EU přistupoval jako ke hře.

"Klíčové je, abychom si udrželi přístup na jednotný evropský trh. Ať se nám to líbí nebo ne, naši ekonomiku utvářel tento přístup přes čtyřicet let, a kdybychom o něj přišli, byla by to katastrofa,“ řekl v neděli britský ministr zahraniční Philip Hammond.

Dodal, že se zřejmě zastaví příliv zahraničních investic do Británie, protože mezinárodní firmy teď budou vyčkávat, jak země situaci vyřeší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků