Hlavní obsah
Vývoj kurzu libry k dolaru Foto: David Ryneš, Novinky

Libra padá, akcie oslabují. Zvládneme to, ujišťuje britský ministr financí

Odchod Spojeného království z EU nepochybně dopadne na hospodářství země, ekonomika Británie je ale dostatečně silná, aby tuto výzvu zvládla, prohlásil v pondělí britský ministr financí George Osborne, který poprvé od čtvrtečního referenda veřejně vystoupil. Libra v pondělí dál oslabuje, v červených číslech jsou i burzovní indexy.

Vývoj kurzu libry k dolaru Foto: David Ryneš, Novinky
Libra padá, akcie oslabují. Zvládneme to, ujišťuje britský ministr financí

"Naše hospodářství je tak silné, jak jen může být, aby dokázalo čelit tomu, před čím naše země nyní stojí," řekl Osborne, který opakovaně ujistil o tom, že vláda je pevně rozhodnutá ekonomiku ochránit a udržet fiskální stabilitu.

"Připravili jsme se na nepředvídatelné," uvedl s tím, že vláda má nachystány nouzové plány, pokud by to vývoj vyžadoval. Připomněl, že centrální banka je připravena vynaložit na podporu finančních trhů více než 250 miliard liber (8,4 biliónu korun). [celá zpráva]

Rovněž řekl, že je od pátku minulého týdne, kdy byl oznámen výsledek referenda, ve kterém se 52 procent Britů rozhodlo pro vystoupení z EU, v úzkém kontaktu s guvernérem britské centrální banky Markem Carneyem.

Britský ministr financí George Osborne odchází z pondělní tiskové konference v Londýně

Foto: Pool, Reuters

Dodal, že je ve spojení i s guvernéry dalších centrálních bank, představiteli Mezinárodního měnového fondu a evropskými ministry financí.

Času je dost, tvrdí

Premiér David Cameron nyní podle Osbornea poskytl Británii dostatek času k tomu, aby se rozhodla, jaké vztahy chce s Evropskou unií po odchodu z bloku mít.

Aktivaci článku 50 unijní smlouvy, která vystoupení z EU umožňuje, je proto podle ministra financí možné očekávat až poté, co bude mít Londýn jasnou představu o budoucích vztazích s EU.

Cameron, který chce skončit v křesle ministerského předsedy do října, po referendu prohlásil, že o vystoupení z Unie by měl požádat až nový premiér. O Osborneovi, který spolu s Cameronem vedl kampaň za zachování britského členství, se od pátku spekuluje jako o další možné politické oběti brexitu.

"Svou roli oznámím v příštích dnech," odpověděl na dotaz ke své další budoucnosti v Konzervativní straně a k možnosti, zda se nebude ucházet o křeslo stranického šéfa.

Libra dál padá

Britská libra v pondělí ráno klesá k dolaru o více než dvě procenta a obchoduje se za zhruba 1,34 USD. V pátek se propadla dočasně až k 31letému minimu 1,3228 USD. Před pátečním zveřejněním výsledků referenda byl kurz 1,48 dolaru za libru.

Euro vůči dolaru oslabuje o necelé jedno procento, protože investoři se obávají, že brexit by mohl vyvolat protievropské nálady v EU.

Vývoj kurzu dolaru k euru

Foto: David Ryneš, Novinky

Libra se v pondělí ráno prodává za 32,90 Kč, v pátek byla až za 32,60. Před oznámením výsledků referenda o brexitu stála libra 35,60 koruny.

Vývoj kurzu koruny k libře

Foto: David Ryneš, Novinky

Širší index asijsko-pacifických akcií vyjma Japonska MSCI klesá o 0,6 procenta. Pod tlak se dostaly hlavně společnosti napojené na Británii. Japonský index Nikkei však částečně oživil ze svých pátečních ztrát a roste o 1,9 procenta.

Burzy v Evropě zahájily obchodování v červených číslech, po deváté hodině ale německá burza roste o nepatrných 0,07 procenta.

Mezi nejčastější otázky, které odchod Británie z EU, tzv. brexit vyvolává, je, jak hodně zpomalí ekonomiky Británie a Evropy, jak vyjednají EU a Británie své nové vztahy a jak se evropští vůdci budou snažit podpořit hroutící se EU.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků