Hlavní obsah
Průmyslová výroba Foto: David Ryneš, Novinky

Průmysl zrychluje tempo, firmy nabírají zaměstnance

Průmyslová výroba v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 4,6 procenta. Za březen opět zrychlil měsíční růst, a to na 6,2 procenta z únorových 4,5 procenta. Oznámil to ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).

Průmyslová výroba Foto: David Ryneš, Novinky
Průmysl zrychluje tempo, firmy nabírají zaměstnance

Tržby z průmyslové činnosti stouply v prvním čtvrtletí o 4,4 procenta a tržby z vývozu průmyslových podniků o 6,7 procenta. O několik procent se také zvedly počty zaměstnanců ve větších podnicích a jejich průměrné hrubé mzdy.

Produkce průmyslu v Česku zatím letos vytrvale stoupá, a navíc meziroční růst neustále zrychluje. V lednu činil podle ČSÚ 2,8 procenta, v únoru 4,5 a v březnu více než šest procent.

“Výsledky tuzemského průmyslu jsou z pohledu růstu nesrovnatelné s výkonem tohoto odvětví v nejsilnějších zemích EU. Výkon roste rychleji než dokonce v Německu a se stagnujícím průmyslem v Itálii nebo Francii je absolutně v kontrastu,” řekl analytik ČSOB Petr Dufek.

Pozvolna rostou i mzdy

K březnovému zvýšení produkce podle statistiků nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, která stoupla o 8,5 procenta, výroba pryžových a plastových výrobků s růstem o 14,6 procenta a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, která rostla o 7,1 procenta. Pokles naopak zaznamenala těžba a dobývání, a to o 13,1 procenta, tisk a rozmnožování nahraných nosičů se snížením produkce o 1,4 procenta a výroba koksu a rafinovaných ropných produktů, která se snížila o 2,3 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více pracovníky se v březnu meziročně zvýšil o 3,3 procenta a průměrná hrubá měsíční mzda stoupla o 3,1 procenta na 28 542 korun.

“Silný růst průmyslu s sebou i nadále přináší nová pracovní místa a tak především tomuto odvětví vděčíme za zlepšování situace na trhu práce. Zaměstnanost v průmyslových firmách se neustále zvyšuje, nicméně mzdové tlaky zůstávají velmi umírněné,” dodává Dufek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků