Hlavní obsah
Nucené zavření obchodů se podepsalo na tržbách. Foto: Petr Horník, Právo

Prodejnám bot a oblečení klesly v dubnu tržby o 81 procent, e-shopy si polepšily

Tržby obchodníků v dubnu klesly o 10,6 procenta, po očištění o vliv kalendářních dnů dokonce o 10,9 procenta. Vyplynulo to z dat, jež v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V prodejnách s obuví a oděvy klesly tržby o 81 procent, naopak e-shopy si polepšily o 47,5 procenta.

Nucené zavření obchodů se podepsalo na tržbách. Foto: Petr Horník, Právo
Prodejnám bot a oblečení klesly v dubnu tržby o 81 procent, e-shopy si polepšily

Jde po měsíci už o druhou statistiku, která potvrdila výrazný dopad vládních opatření proti šíření nemoci covid-19 na tržby.

„Pokles zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny. Snížení celkových tržeb ovlivnila zejména vládní opatření omezující prodej v některých typech prodejen. Naopak tržby v internetových a zásilkových obchodech výrazně posílily, meziroční růst o 47,5 procenta byl nejvyšší za posledních 15 let,“ uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Kamenné prodejny postihlo, že musely nuceně zavřít. Nejvýrazněji se propadly tržby v prodejnách s oblečením a obuví – o 81,1 procenta. V prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci došlo k propadu o 55,1 procenta.

O 28,3 procenta poklesly tržby v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením.

Tržby specializovaných prodejen s potravinami se propadly o 40,9 procenta. Téměř k žádnému poklesu nedošlo v nespecializovaných prodejnách smíšeného zboží s převahou potravin, na které se téměř žádné restrikce nevztahovaly. Jejich tržby se snížily jen o 0,4 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků