Hlavní obsah
Guvernér ČNB Jiří Rusnok Foto: Petr Hloušek, Právo

Při přehřátí trhu ČNB dál zpřísní pravidla pro hypotéky, řekl guvernér Rusnok

Pokud bude tuzemský trh s nemovitostmi vykazovat známky přehřívání, je Česká národní banka (ČNB) připravena dále zpřísnit podmínky poskytování úvěrů na bydlení. Poslancům to ve středu řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok při představování zprávy o finanční stabilitě. Podle nového zákona má ČNB letos získat při regulaci hypoték větší pravomoci.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok Foto: Petr Hloušek, Právo
Při přehřátí trhu ČNB dál zpřísní pravidla pro hypotéky, řekl guvernér Rusnok

ČNB už loni zpřísnila podmínky tak, že maximální limit pro výši hypotéky představuje od loňského října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od letošního dubna klesne na 90 procent.

Některé banky donedávna poskytovaly hypotéky až na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a podle vlastních prohlášení jen pro zanedbatelné procento klientů.

Nebezpečná spirála

"Jsme připraveni jít ještě níž, pokud bychom viděli, že je to potřeba. Zatím si myslím, že to bude stačit," řekl Rusnok.

V případě, že domácí trh nemovitostí bude v dalším období vykazovat rostoucí známky přehřívání a rizikovější úvěrové charakteristiky, jsme připraveni případně dále tyto podmínky zpřísnit
Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Před poslanci uvedl, že existuje jisté riziko vzniku spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. ČNB podle něj sice nehodnotí vývoj jako akutní přehřívání, které by vedlo k bezprostředním rizikům pro finanční stabilitu, ale vzhledem k rizikům spojeným s pokračováním tohoto růstu, zvyšováním cen nemovitostí a významného podílu úvěrů s rizikovějšími charakteristikami se rozhodla už loni svá doporučení zpřísnit.

Problémy s finanční stabilitou by podle ČNB mohly nastat, kdyby se větší počty lidí dostaly do problémů se splácením hypoték.

"V případě, že domácí trh nemovitostí bude v dalším období vykazovat rostoucí známky přehřívání a rizikovější úvěrové charakteristiky, jsme připraveni případně dále tyto podmínky zpřísnit," řekl Rusnok.

Banky mají být přísnější

Bankám bude doporučovat i jiné nástroje, například posuzování ukazatelů klienta splácet úvěr z vlastních zdrojů.

Rusnok také řekl, že míra nesplácených úvěrů v tuzemském bankovním sektoru je silně pod evropským průměrem a pohybuje se kolem 4,5 až 4,7 procenta. U hypoték je podle něj tento poměr ještě příznivější. Tradiční české banky jsou v tomto směru obezřetné, současná situace je navíc příznivá z hlediska dlužníků, protože zaměstnanost je vysoká a mzdy rostou, uvedl. "Tady žádné akutní nebezpečí nevidíme," poznamenal.

Rozhodně nejsme zatím mezi zeměmi, které by trpěly nějakým zásadním přehříváním toho realitního trhu
Jiří Rusnok, guvernér ČNB

"My netvrdíme, že je tady nějaká extrémní nebo vůbec nějaká bublina, která by měla národohospodářské důsledky. Jsou tady lokální záležitosti na trhu, které jsou, řekněme, ne úplně standardní, ale nejsou často vyvolány jenom růstem poptávky, který mimo jiné souvisí s levnými úvěry, ale také tím, že je omezená nabídka. A to už má jiné příčiny, většinou nějaké administrativně-technické," dodal Rusnok.

"Rozhodně nejsme zatím mezi zeměmi, které by trpěly nějakým zásadním přehříváním toho realitního trhu," dodal.

Guvernér připomněl, že vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o ČNB, která centrální bance umožní získat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. V současnosti centrální banka vydává parametry pro úvěry na bydlení formou doporučení, které není striktně vymahatelné. Změnu zákona musí schválit parlament a podepsat prezident. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků