Hlavní obsah
Guvernér ČNB Jiří Rusnok Foto: Petr Hloušek, Právo

Pozdější zvýšení sazeb by ekonomiku bolelo více než teď, upozornil Rusnok

Pozdější zvýšení úrokových sazeb centrální banky by tuzemskou ekonomiku bolelo více, než když k němu banka přistoupila nyní. Na tiskové konferenci k zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) to ve čtvrtek uvedl její guvernér Jiří Rusnok. Pro skokové zvýšení sazeb o 0,75 procenta podle něj hlasovalo 5 ze 7 členů rady.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok Foto: Petr Hloušek, Právo
Pozdější zvýšení sazeb by ekonomiku bolelo více než teď, upozornil Rusnok

„Přijaté rozhodnutí rady se opírá o letní makroekonomickou prognózu a informace získané od jejího zpracování. S prognózou je konzistentní růst tržních úrokových sazeb od poloviny letošního roku,“ uvedl Rusnok.

„Tempo dalšího zpřísňování měnové politiky bude podmíněno budoucím vývojem a vyzněním podzimní prognózy,“ dodal guvernér s tím, že inflační očekávání jsou v tuto chvíli mnohem nejistější vzhledem k dlouhodobému přestřelování inflačního cíle. Ten má ČNB stanoven na dvou procentech, přičemž toleranční pásmo se pohybuje od jednoho do tří procent, ale v srpnu meziroční inflace činila 4,1 procenta.

Podle guvernéra rada vyhodnocovala rizika a nejistoty vyplývající z aktuální srpnové prognózy ČNB a dospěla k závěru, že jsou „výrazně proinflační“. Proto se radní rozhodli zvýšit sazby více, než se očekávalo. Trh počítal se zvýšením základní (repo) sazby o 0,5 procenta. I to by bylo nejvyšší jednorázové zvýšení od roku 1997.

Rusnok výrazně upozornil, že inflace v letních měsících překonávala očekávání. Na tom se podílí delší trvání zvýšeného příspěvku nákladů vlastního bydlení (imputované nájemné) na celkové inflaci.

Dalším rizikem jsou „déletrvající poruchy globálních výrobních řetězců s dopady do výraznějšího zrychlování růstu cen v produkční sféře“.

Koruna bude podle prognózy dále zpevňovat. Na přelomu letošního a příštího roku posílí pod hranici 25 korun za euro. Česká měna po 14:30 hodině, kdy centrální banka oznámila rozhodnutí o úrokových sazbách zpevnila k euru zhruba o 20 haléřů do blízkosti 25,30 Kč/EUR. Proti dolaru zhruba o 10 haléřů na 21,85 Kč/USD.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků