Hlavní obsah

ČNB zvýšila úrokové sazby

5. 8. 2021, 14:32 • Aktualizováno 5. 8. 2021, 15:03
Bohumír Žídek, Novinky, Bohumír Žídek

Bankovní rada České národní banky (ČNB) zvýšila základní úrokovou sazbu na 0,75 procenta. Dosud tato sazba činila 0,5 procenta. Odvíjí se od ní úroky komerčních úvěrů včetně hypoték.

Foto: Novinky

Vývoj základní sazby ČNB

Článek

Základní sazba (takzvaná repo sazba) upravuje výši úroku, za který si ČNB může půjčit peníze od bank, pokud chce snížit objem peněz v oběhu. Od této sazby se také odvíjí úročení spotřebitelských úvěrů.

Současně rada rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 50 bodů na 1,75 procenta, zatímco diskontní sazbu ponechala beze změny na 0,05 procenta. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 6. srpna 2021.

Od výše lombardní sazby se odvíjí, za kolik si mohou banky od ČNB půjčit peníze. Diskontní sazbou centrální banka úročí přebytečnou likviditu, kterou si u ní banky mohou uložit.

ČNB přikoupila zlato, v rezervách má nyní deset tun

„ČNB zatím naplňuje očekávání týkající se zvyšování sazeb. Je však stále pravděpodobnější, že centrální banka bude muset přistoupit k radikálnějším krokům,” komentoval zvýšení sazeb Petr Kymlička z poradenské společnosti Moore Czech Republic.

„Hlavním důvodem jsou problémy v dodavatelských řetězcích, kde prudce rostou ceny základních vstupů v měřítku, které si ještě před několik měsíci nikdo nedokázal ani představit. Inflační tlaky budou narůstat,“ dodal.

„Zároveň je třeba brát v úvahu skutečnost, že ČNB zvyšuje své úroky z velmi nízkých úrovní, jež odpovídaly šoku a nejistotám, které přinesl nástup pandemie na jaře loňského roku,” doplnil hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

„Aktuální situace v české ekonomice a její výhled jsou argumentem pro další zvýšení úrokových sazeb a obecně pro zpřísnění měnových podmínek v ekonomice, k čemuž mohou vést nejen vyšší úrokové sazby, ale také silnější koruna,” uzavřel Jáč.

Reklama

Výběr článků