Hlavní obsah
Ředitel České pošty Martin Elkán Foto: Petr Hloušek, Právo

Poště klesl zisk na zhruba 190 miliónů korun

Česká pošta podle předběžných údajů za loňský rok vykáže zisk před zdaněním okolo 190 miliónů korun. Předloni to bylo 302 miliónů, řekl ve středu generální ředitel České pošty Martin Elkán.

Ředitel České pošty Martin Elkán Foto: Petr Hloušek, Právo
Poště klesl zisk na zhruba 190 miliónů korun

Výsledek zahrnuje úhradu nákladů na univerzální službu od státu 600 miliónů korun. O rok dříve měla pošta nárok na 700 miliónů. „V hospodářském výsledku byla zahrnuta i odměna zaměstnancům, kterou jim vyplácíme na základě loňského hospodaření. Byla vyšší než v loňském roce,” dodal Elkán.

Pošta loni investovala zejména do modernizace pobočkové sítě a logistiky více než 800 miliónů korun. Letos plánuje investice okolo 900 miliónů, což je dvojnásobek proti roku 2014. „Stále jsou pošty, které svým vybavením nepatří do 21. století,” podotkl ředitel.

Podnik provozuje 3200 poboček, z nichž je část ztrátová. Rozsah služeb v budoucnu bude podle Elkána záležet na tom, jak si jej v rámci univerzální služby stát objedná a uhradí. Krajní variantou by mohlo být rušení nejvíce ztrátových poboček. „Podle toho, co od nás bude stát chtít, jsme připraveni na všechny varianty,” dodal Elkán.

Babiš: Ředitel by se měl podělit o odměny

Ve středu koaliční rada vlády zamítla návrh na úhradu nákladů na univerzální službu z let 2013 a 2014. Z celkové částky 1,4 miliardy korun mělo jít 35 procent na odměny zaměstnancům. Hnutí ANO ovšem považuje hospodaření pošty za netransparentní a chce vidět konkrétní čísla z jejího hospodaření.

„Dohodli jsme se s pány s ministry Chovancem a Mládkem, že předloží konkrétní čísla, výsledky České pošty, že se k tomu tématu ještě vrátíme. Ministr Mládek ještě předloží vládě materiál, to je ten požadavek na 1,4 miliardy na kompenzaci ztráty v těchto letech. My chceme vidět konkrétní čísla, jak hospodaří České pošta, jestli opravdu ty peníze chybí, a pak se o tom budeme dál bavit,” uvedl místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Kvůli dosud nevyplacené úhradě odboráři pošty poslali tento týden dopis ministru financí Andreji Babišovi (ANO).

Ilustrační foto

Foto: Luděk Fiala, Novinky

Ten před jednáním vlády médiím sdělil, že kompenzace jim rozhodně nezaplatí. Podle něj je nyní Česká pošta v zisku, a proto by měla restrukturalizovat.

„Česká pošta je firma, kterou dlouhodobě kritizuji. Je netransparentní, ta pomoc není notifikována. Pan generální ředitel, kterého já považuji za velice neschopného manažera a několikrát jsem s ním jednal, bere osm miliónů ročně,” uvedl Babiš. Navrhl, aby se Elkán o svůj plat a odměny a o zisk, který pošta v posledních dvou letech má, podělil se zaměstnanci.

Zdražilo posílání balíků

Menšinové odbory na České poště v období Vánoc vyhlásily stávku za zvýšení mezd o 2500 Kč. Vedení pošty označilo požadavek za ekonomicky nereálný. Většinové odbory podepsaly loni v listopadu s managementem dohodu o zvýšení mezd o 2,6 procenta, tedy v průměru asi 550 Kč. Průměrná mzda v podniku byla na konci roku zhruba 23 tisíc korun měsíčně.

Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o deset korun. O 20 korun se zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí. Naposledy přitom zdražovala už loni v květnu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků