Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Polovina Čechů by při ztrátě zaměstnání z úspor nevyžila déle než tři měsíce

Bez hlavního příjmu by polovina českých domácností finančně nevydržela déle než tři měsíce. Navzdory tomu si pravidelně odkládá část svého příjmu pro případ potřeby jen třetina (32 %) ekonomicky aktivních lidí. Vyplývá to z průzkumu ČSOB a výzkumné agentury STEM/MARK zaměřeného na finanční gramotnost.

Foto: Profimedia.cz
Polovina Čechů by při ztrátě zaměstnání z úspor nevyžila déle než tři měsíce

„Ačkoliv míra nezaměstnanosti v Česku byla v červenci na úrovni 8,2 %, je nutné si uvědomit, že reálně jde o půl miliónu lidí, kteří jsou bez práce a bez příjmu, jenž by jejich domácnosti zajistil solidní životní úroveň,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek s tím, že o jedno pracovní místo se tak v současnosti uchází průměrně 13 zájemců.

Výzkum také odhalil, že třetina Čechů nemá ponětí, jak by se zachovala, kdyby se dostala do finanční tísně. Nejčastěji jde o lidi se základním vzděláním bez maturity a o lidi mladší 30 let.

Pomůže rodinný rozpočet

Cestou, jak se finanční tísni vyhnout, je pravidelné sestavování rodinného rozpočtu. Tento systém však funguje pouze v 16 % českých domácností.

Každá domácnost by měla mít vytvořený tzv. finanční polštář ve výši šesti až devíti měsíčních platů. „Neměla by je však mít uložené na běžném účtu, jehož úroky jsou prakticky nulové, ale ideálně na spořicích či termínovaných účtech, které mohou přinést zajímavější zhodnocení,“ doporučuje Dufek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků