Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

Plaveckým bazénům hrozí zánik, otevřít pro pár lidí se jim nevyplatí

Plavecké bazény a aquaparky jsou letos uzavřeny již 118 dní. Nový systém PES (protiepidemický systém) přitom počítá s tak přísnými podmínkami, že sektoru hrozí zánik. Podnikatelské svazy navrhly ministerstvu průmyslu a obchodu vznik dotačního programu COVID bazény, uvedla Česká unie cestovního ruchu (ČUCR).

Ilustrační foto Foto: Novinky
Plaveckým bazénům hrozí zánik, otevřít pro pár lidí se jim nevyplatí

PES dovoluje bazénům otevřít od třetího stupně za stejných podmínek, jaké platí u ostatních hromadných akcí.

U vnitřních akcí a krytých bazénů bude ve třetím stupni umožněna kapacita 10 osob, ve druhém 50 osob a v prvním 100. Zejména u větších areálů pro stovky až tisíce návštěvníků nedává podle ČUCR otevření za takových podmínek ekonomický smysl.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová s Národní sportovní agenturou sice připravuje doplnění systému PES o speciální tabulku pro sport, její parametry však dosud nejsou známy. Stejně tak není jasné, zda nové parametry budou pro bazény příznivější.

Vládní opatření podle ČUCR zasáhla 1150 provozovatelů s více než 17 tisíci zaměstnanci s ročním obratem přesahujícím osm miliard korun. K prohloubení ztrát přispělo i oznámení o uzavření ze strany vlády na jaře i na podzim pouhý den předem, upozornil prezident ČUCR Viliam Sivek.

Bazény se podle unie přitom nepotýkají jen s výpadkem tržeb. Mnoho technologií musejí i v době uzavření udržovat v provozu za vysoké náklady. Podle odhadů ČUCR musely české bazény kvůli koronaviru a vládním restrikcím také vypustit minimálně 400 tisíc kubických metrů vody.

Státní podpora je podle ČUCR pro bazény minimální. Provozovatelé mohli využít program na podporu zaměstnanosti Antivirus nebo požádat o příspěvek na komerční nájem.

ČUCR se Svazem léčebných lázní a Asociací bazénů a saun ČR navrhují vznik programu Covid bazény. Kompenzace by mohla být počítána například z loňských tržeb.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků