Hlavní obsah
Česká národní banka. Foto: Milan Malíček, Právo

Platební bilance skončila ve druhém čtvrtletí přebytkem 7,4 miliardy

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil ve druhém čtvrtletí v přebytku 7,4 miliardy korun. V pátek to uvedla Česká národní banka (ČNB).

Česká národní banka. Foto: Milan Malíček, Právo
Platební bilance skončila ve druhém čtvrtletí přebytkem 7,4 miliardy

Podle centrální banky byl vývoj ovlivněn zavedením karanténních opatření proti šíření koronavirové epidemie v jednotlivých zemích, která měla zásadní dopad na ekonomickou aktivitu v tuzemsku i u největších obchodních partnerů České republiky. Loni ve druhém čtvrtletí činil přebytek 28,1 miliardy korun, předloni 4,4 miliardy korun.

Centrální banka zároveň revidovala údaje za předchozí čtvrtletí. Podle aktuálních údajů byl přebytek téměř 80 miliard korun, o pět miliard vyšší proti předběžným údajům zveřejněným v červnu. Za pololetí je tak bilance v přebytku zhruba 87 miliard korun.

„Přebytek běžného účtu platební bilance na roční bázi k HDP činil 0,02 procenta a přebytek bilance zboží a služeb pět procent,“ uvedla ČNB k údajům za druhé čtvrtletí.

Bilance zboží a služeb skončila ve druhém čtvrtletí v přebytku 60 miliard korun, meziročně výsledné saldo kleslo o 55,6 miliardy korun. Podle banky je za tím pokles vývozu zboží a tím zhoršení obchodní bilance o 46,7 miliardy korun.

V bilanci služeb pokles aktivního salda o 8,9 miliardy korun souvisel podle ČNB především se snížením přebytku bilancí zahraničního cestovního ruchu a dopravních služeb. Celkový meziroční obrat zboží a služeb v běžných cenách klesl ve druhém čtvrtletí o 20,5 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků