Hlavní obsah
Turecko je stále oblíbenější turistickou destinací. Na snímku pláž u města Alanya. Foto: Michaela Říhová, Právo

Pád turecké liry dělá vrásky světovým ekonomům a politikům, české turisty zatím těší

Pád turecké liry sice vzbuzuje obavy o tureckou, evropskou i světovou ekonomiku, nicméně v krátkodobém horizontu může potěšit české turisty. V pátek se turecká měna dostala až k hranici 3,70 koruny za liru. Češi například v Turecku zaplatí oproti roku 2015 za pivo o 40 procent méně, řekl Novinkám ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Turecko je stále oblíbenější turistickou destinací. Na snímku pláž u města Alanya. Foto: Michaela Říhová, Právo
Pád turecké liry dělá vrásky světovým ekonomům a politikům, české turisty zatím těší

Turecká lira se v pátek dopoledne vůči americkému dolaru propadla zhruba o 12 procent. K obrovskému propadu došlo poté, co Evropská centrální banka (ECB) vyjádřila obavy o budoucnost turecké ekonomiky a možných následků pro ostatní země. Vůči české měně se lira propadla až na 3,70 Kč. V roce 2015 ještě vyšla na 10,50 Kč. [celá zpráva]

Odpoledne pak lira zaznamenala další pád kvůli oznámení prezidenta USA Donalda Trumpa o zvýšení cel na dovoz kovů z Turecka. [celá zpráva]

„Podle tureckého statistického úřadu vyšlo v lednu 2015 pivo v průměru na 5,10 turecké liry. Čech za něj v přepočtu zaplatil zhruba 53,50 koruny. Letos v červenci stálo pivo v Turecku průměrně 8,60 liry. Oproti lednu 2015 tedy v tureckých lirách zdražilo o bezmála sedmdesát procent. Čecha však dnes vyjde v přepočtu na méně než 32 korun, tedy o čtyřicet procent levněji,“ vypočítává Kovanda.

Cestovky hlásí nárůst prodaných zájezdů

Čeští turisté, kteří do Turecka stále raději jezdí na dovolenou, si tedy podle ekonoma mohou Erdoganovu ekonomickou politiku právem pochvalovat. „Některé kanceláře uvádí v letošní sezóně rekordní nárůst zájmu o zájezdy do Turecka mezi Čechy, jedna z cestovních kanceláří například uvádí nárůst počtu prodaných zájezdů o 900 procent,“ doplnil Kovanda.

„Co je krátkodobě dobré pro zahraniční turisty v Turecku, pochopitelně nejen Čechy, ale není dobré pro celý blízkovýchodní region. Turecko je členem NATO a měnová krize či rozvrat turecké ekonomiky mohou mít závažný geopolitický přesah,“ uzavřel Kovanda.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků