Hlavní obsah
Vývoj cen ropy Brent Foto: Martin Havelka, Novinky

Pád ropného trhu pokračuje. Brent je nejlevnější od června 1999

Obavy z ekonomických dopadů globální pandemie covidu-19 dále ovládají trh s ropou, uvedl server listu Financial Times. Cena severomořské ropy Brent v průběhu středečního obchodování v Asii klesla o 17 procent na 15,98 dolaru za barel. Jde o nejnižší cenu od června 1999. Od začátku týdne cena této komodity klesla o 40 procent.

Vývoj cen ropy Brent Foto: Martin Havelka, Novinky
Pád ropného trhu pokračuje. Brent je nejlevnější od června 1999

V předchozích dnech také došlo ke kolapsu ceny americké lehké ropy WTI. Ta se dokonce nějakou dobu dostala do záporných hodnot v důsledku nedostatku skladovacích kapacit.

Ten, kdo chtěl ropu v květnu prodat, tak za ni musel kupujícímu teoreticky ještě zaplatit.

Analytici očekávají, že ceny benzinu a nafty v Česku budou nadále klesat, přičemž svůj podíl na tom bude mít právě vývoj na trhu s ropou. Cena ropy se na cenách pohonných hmot podílí zhruba z jedné pětiny.

Ropný kartel OPEC se s Ruskem a dalšími partnery 12. dubna dohodl na snížení těžby o 10 milionů barelů denně. Takový krok by za normálních okolností hnal ceny komodity nahoru, to se však v současnosti neděje kvůli snížené poptávce v důsledku pandemie koronaviru v kombinaci se zvýšením zásob ropy v USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků