Hlavní obsah
Vítr strhl střechu pivovaru v České Třebové Foto: HZS Pardubického kraje

Orkán Sabine: Úřad práce nabízí pomoc s odklízením škod i dávku pro poškozené

Starostové obcí, které se potýkají s následky orkánu Sabine, se mohou obrátit na regionální pracoviště úřadu práce (ÚP). Ta jsou schopna rychle poskytnout pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací. Na úřadech mohou o mimořádnou dávku pomoci žádat i lidé, kterým orkán vážně poškodil majetek, informovala v pondělí mluvčí ÚP Kateřina Beránková.

Vítr strhl střechu pivovaru v České Třebové Foto: HZS Pardubického kraje
Orkán Sabine: Úřad práce nabízí pomoc s odklízením škod i dávku pro poškozené

Popadané stromy, větve nebo třeba poškozené střechy trápí řadu regionů v ČR. Úřad práce ČR je připraven pomoci jak starostům obcí, tak i firmám, které na odstraňování škod intenzivně pracují.

„Jsme schopni zajistit zejména městům, obcím a dalším zaměstnavatelům v rámci veřejně prospěšných prací vhodné zaměstnance a maximálně zkrátit řízení, která s touto agendou souvisejí. Mohou nás kontaktovat e-mailem, telefonicky i osobně,“ uvedl ředitel odboru zaměstnanosti ÚP Jan Karmazín.

Veřejně prospěšné práce patří podle úřadu mezi nejčastěji využívané nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, jejichž prostřednictvím se daří zvyšovat zaměstnanost těch nejhůře umístitelných uchazečů o zaměstnání. Cílem je umožnit jim, aby si osvojili nebo oživili pracovní návyky, a tím pádem zvýšili své šance na získání zaměstnání. Ke konci letošního ledna na nich pracovalo celkem 3623 lidí, nejčastěji pobírají měsíční hrubou mzdu 15 tisíc hrubého, předáci 16 tisíc.

Dávka v nouzi

Na úřady práce se mohou obracet i lidé, kteří se kvůli orkánu Sabine potýkají se škodami na majetku. Klienti, kterým orkán vzal nebo vážně poškodil majetek, mohou požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci.

V Kladně se z domu sesunula část střechy

Foto: HZS Středočeského kraje

Tato jednorázová dávka platí i právě pro případy živelní pohromy. ÚP ji může poskytnout klientovi, kterého postihla vážná mimořádná událost a jeho sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci. Výše poskytnuté podpory může dosáhnout až 15násobku životního minima, tedy 51 150 Kč.

Zaměstnanci, kteří se v pondělí kvůli silnému větru a přerušení dopravy nedostali do práce, mají nárok na volno. Mzdu či plat za tuto dobu ale nedostanou, vyplývá ze zákoníku práce a informací ÚP a odborů. Ty upozornily, že zaměstnavatel může poskytnout i pracovní volno s náhradou mzdy, je to věc dobré vůle.

Postižení orkánem mohou také požádat v rámci MOP o příspěvek na úhradu nezbytného jednorázového výdaje. Jedná se např. o zaplacení správního poplatku při ztrátě osobních dokladů, za vydání duplikátu rodného listu a podobně.

Na dotaz Novinek mluvčí upřesnila, že pro poskytnutí této dávky není důležité, zda poškozený je či není pojištěný proti škodě, ale musí se ocitnout v hmotné nouzi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků