Hlavní obsah
Výrobní linka General Motors v Šanghaji Foto: Tomáš Reiner, Novinky

Odvetná cla na americká auta od ledna rušíme, potvrdil Peking

Čínská lidová republika v pátek potvrdila středeční informaci, že sníží cla na dovoz amerických automobilů ze 40 na 15 procent. Staronová sazba začne platit od prvního ledna, uvedla agentura Reuters. Vstřícný krok by podle listu Financial Times mohl předznamenat uklidnění obchodních sporů mezi oběma zeměmi.

Výrobní linka General Motors v Šanghaji Foto: Tomáš Reiner, Novinky
Odvetná cla na americká auta od ledna rušíme, potvrdil Peking

Rozhodnutí měl poprvé sdělit čínský vicepremiér Liu He v pondělním konferenčním hovoru americkému obchodnímu zmocněnci Robertu Lighthizerovi a ministru financí Stevenu Mnuchinovi. Čínské ministerstvo financí v pátek toto rozhodnutí potvrdilo s tím, že nová sazba bude zatím platit do 31. března.

Ministerstvo zároveň vyjádřilo naději, že Peking a Washington urychlí jednání, aby co nejdříve odstranily všechna dodatečná cla, která na sebe uvalily v rámci probíhajících obchodních konfliktů.

Prezidenti obou zemí Donald TrumpSi Ťin-pching se před časem domluvili na příměří v obchodní válce. To spočívá v tom, že země na sebe po 90 dní nebudou uvalovat žádná nová cla a zároveň se po tuto dobu budou snažit své spory vyřešit. Cla, která na sebe země uvalily před tímto příměřím, však zůstávají i nadále v platnosti. [celá zpráva]

Zvýšení cel na americká auta bylo odvetou

Čína přitom již v červenci snížila cla na dovoz automobilů ze všech zemí – včetně USA – ze 25 na 15 procent. Nicméně vzápětí zvýšila cla na dovoz aut z USA na 40 procent jako odvetu za americké zvýšení cel na dovoz zboží v objemu 34 miliard dolarů, k němuž došlo 6. července.

Obchodní válku mezi oběma zeměmi Spojené státy zahájily začátkem července uvalením cel ve výši 25 procent na čínské zboží v objemu 34 miliard dolarů (751 miliard korun). Čína v reakci zavedla cla ve stejné výši na stejný objem amerického zboží.

Od té doby proti sobě obě země opakovaně uvalují další opatření. Například na konci srpna začal Washington uplatňovat nová cla ve výši 25 procent na dovoz dalšího zboží z Číny v objemu 16 miliard dolarů (zhruba 356 miliard korun). Peking uvalil ve stejný okamžik cla ve srovnatelném rozsahu na americké zboží.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků