Hlavní obsah
Těžební věže Dolu Paskov Foto: OKD

Bez výsledku skončilo středeční jednání společnosti OKD se zástupci odborů ohledně nové kolektivní smlouvy. Těžařská firma nechce ustoupit od svého návrhu, který počítá s tím, že horníci přijdou o zhruba 20 procent platu. Takový návrh ale odboráři smetli ze stolu. Při dalším vyjednávání by tak měl obě strany názorově sblížit zprostředkovatel.

Těžební věže Dolu Paskov Foto: OKD
Odbory znovu odmítly návrh OKD

„Vyslechli jsme si některé detailní věci smlouvy, a poté jejich návrh zcela odmítli. A vzhledem k tomu, jak závažný byl jejich návrh, stáhli jsme i náš poslední, který hovořil o minus sedmi procentech,“ řekl předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. Dodal, že odbory požádaly o setkání s generálním ředitelem OKD Jánem Fabiánem. „Abychom mu nastínili další postupy.“

Podle Jiřího Zátopka, předsedy Nezávislých profesních odborů technicko-hospodářských zaměstnanců OKD, chce OKD všechno seškrtat. „Platy dolů, prémie dolů, tarifní mzdy, firma nemá zájem přispívat na životní pojistku ani na penzijní spoření. Snaží se lidi osekat, co to půjde, proto jsme takový návrh odmítli. Rozhodli jsme se, že do pátku podáme nový vlastní návrh, jak by měla nová kolektivní smlouva vypadat a co by dělníci za těžkou práci v dole měli dostat,“ nastínil.

Pomoci by měl zprostředkovatel

Mluvčí OKD Marek Síbrt uvedl, že odbory odmítly návrh nového modelu odměňování, který počítá se zachováním tarifů pro dělnické profese a s větší mírou participování zaměstnanců na hospodaření firmy. „V případě, že by se ceny uhlí opět zvýšily, mohly by začít platy opět rychle růst,“ poukázal s tím, že společnost trvá na nutnosti snížit personální náklady o 20 procent. „Je to nezbytně nutné pro zajištění další stability firmy.“

Na čem se obě strany shodly, je pomoc mediátora. „Zprostředkovatel byl osloven společnou nabídkou zaměstnavatele i odborů, nyní čekáme na jeho odpověď,“ sdělil odborový předák Pytlík. Koho OKD a odboráři požádali o pomoc, neřekl. „Je na listině ministerstva práce a sociálních věcí, dokud nebudeme mít odpověď od něj, zda nabídku přijal, nebudeme říkat, kdo to je,“ doplnil a potvrdil, že ohlášená demonstrace horníků se uskuteční v plánovaném termínu 17. září v Ostravě.

OKD provozuje na Ostravsku čtyři doly: Paskov, Darkov, Karviná a ČSM. Loni se v nich vytěžilo 11,2 miliónu tun uhlí. Za první pololetí letošního roku vykázala mateřská firma NWR ztrátu přibližně asi 10,2 miliardy korun. OKD je s 13 tisíci pracovníky největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků