Hlavní obsah
Nouzový stav vylidnil Staroměstské náměstí Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Obchody v Praze mohou na chodníky, restaurace nemusí ani platit nájmy za předzahrádky

Pražský magistrát odpustí restauratérům nájem za zábor veřejného prostranství pro předzahrádky. Hoteliérům a majitelům penzionů zase promine místní poplatky z pobytu. Důvodem je, že jde o nejvíce postižené skupiny podnikatelů v souvislosti pandemií nemoci covid-19 a restriktivními vládními opatřeními. Pražští zastupitelé o tom rozhodli ve čtvrtek.

Nouzový stav vylidnil Staroměstské náměstí Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Obchody v Praze mohou na chodníky, restaurace nemusí ani platit nájmy za předzahrádky

Opatření by se mělo týkat i farmářských trhů. Dalším živnostníkům Praha umožní zdarma nabízet své zboží před provozovnami, aniž by museli platit zábor prostranství. Opatření budou platit do konce letošního roku.

„(Pomoc) nespočívá v redistribuci veřejných prostředků, ale prostředky, které by podnikatelé za normálních okolností odvedli městu, jim necháme. Takže tam nedochází k přerozdělování a pokřivování trhu," řekl náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Na poplatcích z ubytování šlo loni do městské pokladny asi 344 milionů korun. „Takže jde o poměrně významnou podporu tohoto sektoru,” řekl Vyhnánek. Na poplatcích za předzahrádky vybralo město 100 milionů a stejnou částku na nájemném.

Magistrát umožní majitelům obchodů bezplatně využít chodníky před provozovnami, aby na nich mohli prodávat. Pouze odešlou žádost o zábor prostranství, která by okamžikem odeslání byla schválena. Uhradit nicméně musí správní poplatek 100 korun, který jim město nemůže odpustit. Obchodníci dále musí zachovat bezpečný průchod po chodníku a místo po sobě uklidit a vyčistit.

Opatření podpořili i opoziční zastupitelé, například zastupitelka Jaroslava Janderová (ODS) nebo předseda zastupitelů ANO Patrik Nacher.

Vládní plán postupného otevírání provozoven předpokládá povolení zahrádek od 25. května, zatímco vnitřní prostory restaurací a hospod by fungovaly od 8. června.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků