Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Milan Malíček, Právo

Neziskovky mají dostat z rozpočtu o půl miliardy méně, přesto si polepší

V návrhu rozpočtu na příští rok klesla suma určená neziskovým organizacím o 586 miliónů korun oproti původnímu plánu. Přesto má podle návrhu celková suma vzrůst o 800 miliónů korun vzhledem k letošnímu roku. Novinářům to ve středu řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Milan Malíček, Právo
Neziskovky mají dostat z rozpočtu o půl miliardy méně, přesto si polepší

Vláda bude o požadavcích sektoru ještě jednat. Výrazně klesat mají peníze neziskovým organizacím vázaným na ministerstvo školství, s růstem počítá ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Je to nárůst od roku 2018 asi o 800 miliónů, takže jednotlivé resorty mají plusy nebo minusy,” uvedl Babiš. Na zasedání příští úterý chce s ministry velice podrobně probrat plány tam, kde mají výdaje rozpočtu růst.

Ve zdravotnictví mají být výdaje na neziskový sektor nižší o 70 miliónů korun, školství, kam spadá i podpora sportu, o 448 miliónů. „Ministerstvo práce a sociálních věcí navyšuje o 98 miliónů, úřad vlády snižuje o 65 miliónů, samozřejmě povedeme k tomu debatu s jednotlivými ministry, hlavně mě zajímá navýšení, bude to ještě téma,” uvedl premiér.

Neziskové organizace kritizovaly výrok ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ze začátku srpna, že by ze 14 miliard korun ročních dotací pro neziskové organizace ráda ušetřila tři miliardy. Po vlně kritiky, která směřovala i na premiéra, Babiš uvedl, že vláda bude postupovat podle analýzy, kterou nechal vypracovat.

Největší část dotací putuje do sportu

Podle rozboru financování, který si nechává každý rok vypracovat vláda, největší část dotací pro neziskové organizace putuje do podpory sportu. V roce 2016 to byla víc než třetina z rozdělované sumy 17,89 miliardy korun. Zhruba 30 procent částky se pak využilo na sociální věci a na zaměstnanost.

Tři pětiny celkové sumy poskytl předloni stát, víc než pětinu obce a kolem 16 procent kraje. Zbytek byl od státních fondů a agentur. Na sport samosprávy dávají výrazně víc než do podpory sociálních věcí. Do nich putovala zhruba pětina obecních a krajských dotací, na sport víc než dvě pětiny.

V ČR je zhruba 130 tisíc neziskových organizací. Do této kategorie spadají nejen nadace, nadační fondy a obecně prospěšné společnosti, ale i sdružení a spolky, jako například Sokol, dobrovolní hasiči, zahrádkáři, rybáři, včelaři, myslivci apod. Neziskový sektor zahrnuje také profesní komory, odborové svazy, politické strany a církevní organizace. Pomoci neziskovek zejména v sociálních službách či při vzdělávání využívají ve stále větším měřítku i stát a obce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků