Hlavní obsah
Stránky projektu Czech emploi Foto: Czech emploi

Nezaměstnané Francouze lákají do Česka. Na 38 tisíc hrubého, hospody a krásné hrady

Francouzské velvyslanectví v Praze a francouzská vládní agentura Pôle emploi, která pomáhá nezaměstnaným Francouzům s nalezením nového uplatnění, spustily operaci nazvanou „Práce v Česku”, napsal tento týden pařížský list Le Parisien.

Stránky projektu Czech emploi Foto: Czech emploi
Nezaměstnané Francouze lákají do Česka. Na 38 tisíc hrubého, hospody a krásné hrady

„Každý den je Francouzům určeno 150 nabídek. Zvláště ceněný je jazyk, přičemž angličtina je prakticky nezbytná," vysvětluje tajemník velvyslanectví desítce zájemců situaci.

Tváře zájemců se uvolní, když se dozví, že není nutné umět česky. Vzápětí však následuje informace o platech: „1500 eur hrubého (asi 38 tisíc korun) se zdá málo, ale život je tu o 40 procent levnější než ve Francii,” popisuje Le Parisien.

Pro srovnání - podle francouzských statistik je průměrná měsíční mzda zaměstnance v soukromém sektoru na plný úvazek zhruba 2 250 eur (57 tisíc korun).

Francouzský list dodává, že s nejnižší mírou nezaměstnanosti v Evropě (2,4 procenta) nabízí ČR, v níž působí asi pět stovek francouzských firem, kandidátům exilu téměř čtvrt miliónu volných pracovních míst. Ve Francii je v současnosti nezaměstnanost nad devíti procenty.

Mladé lákají na levné restaurace

„ČR nabízí mnoho příležitostí pro uplatnění francouzských dovedností,” ujišťují lidé ve vedení Pôle emploi. Připouštějí, že tato destinace není zrovna známá a vyhledávaná, a tak je skutečně nutné investovat do informací o životních a pracovních podmínkách a o kulturních rozdílech.

V obci La Madeleine na severu Francie zástupci Pôle emploi k přesvědčování zájemců pomáhá i obálka se 750 eury (asi 19 tisíc Kč) na přestěhování či na zaplacení kurzů českého jazyka. Převážně mladé publikum s nadšením poslouchá Chloé, která odjela na stáž do Francouzského institutu v Praze, kde se usadila před dvěma a půl lety: „Je pravda, že nevydělávám tolik jako ve Francii, ale nic si neodpírám, hlavně ne restaurace, které jsou mnohem levnější.”

„Rád bych odjel do Česka, protože mě fascinuje historické dědictví a tam je to ráj,” říká podle Le Parisien Cédric Bonnouvrier (24) z Lille. Absolvoval magisterské studium dějin umění, ale nedokáže najít uplatnění, které by jej uživilo. Dá-li se Chloé vzít za slovo, tak mzda by mu vyhovovala, zvláště pokud by si při práci mohl udělat doktorát.

Po Rennes a La Madeleine mise „Práce v Česku” pokračuje v Angers, Dijonu a v Calais. Za prací je možné se vydat i do Itálie, Španělska či Kanady. Podle profilu zájemce přicházejí v úvahu finanční pobídky, ale jejich výše bývá podle deníku Le Parisien diskrétně utajena.

O podrobnostech, které obnáší přestěhování, zaměstnání a život v Česku, se zájemce může informovat i na internetové stránce francouzského velvyslanectví v Praze, anebo na webu samé operace „Práce v Česku”, lákající mimo jiné na 44 tisíc cyklistických cest a více než 200 hradů a zámků.

Lze se například dozvědět, že Česko leží od Francie jen 600 kilometrů, a to je blíže než z Paříže do Marseille. V Česku se podle tohoto webu zatím usadilo více než 4200 Francouzů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků